Kamuya Lise Mezunu Güvenlik Görevlisi Alınacak! Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor? Şartları ve Başvuru Detayları

4B kanun değişikliğiyle birlikte kamuya güvenlik görevlisi alınacak! En az lise veya dengi kurum mezunu adaylardan alımlar yapılacak ve adaylar güvenlik görevlisi olmak için ne yapmak gerekiyor konusunu araştırmaya başladı. İlgili kanun değişikliğiyle birlikte kamu kurumlarında istihdam edilmek üzere güvenlik görevlisi statüsü getirilecek.

Kamuya Lise Mezunu Güvenlik Görevlisi Alınacak! Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor? Şartları ve Başvuru Detayları

Kamu kurum ve kuruluşları güvenlik görevlisi alımı yapılacağını açıkladı. Lise mezunu adaylardan alımlar yapılacak ve adayların süresi dolmamış özel güvenlik görevlisi kimlik kartına sahip olması gerektiği duyuruldu. Özel güvenlik görevlisi kartı olan kişiler 4-B sigorta statüsünde kamu kurumlarında istihdam edilecek.

Yeni Düzenleme Hayata Geçirilecek

4B sigortalı yani sözleşmeli personel için yürürlükte olan kural ve kaidelerde değişiklik yapılacak. Böylelikle düzenlemeyle çerçeve içerisine koruma ve güvenlik görevlisi statüsünün de eklenmesi bekleniyor. Böylelikle kamu kurumlarında güvenlik görevlisi istihdam edilmesinin de önü açılacak.

Son Noktayı Cumhurbaşkanı Koyacak

Sözleşmeli personelin istihdamına yönelik sınav ve diğer alım koşullarında değişiklikleri Cumhurbaşkanı belirleyecek. Personele ödenecek ücretlerin üst limiti, sözleşme maddeleri, izin detayları, unvan ve tanınan haklarla ilgili bütün kararlara son noktayı koyacak makam Cumhurbaşkanı olacak.

4B Statüsünde Personel İle İlgili Detaylar

4B kapsamında istihdam edilen bireyler, mali olarak bir yılla sınırlı hizmet süresine sahip, hizmet süresi tamamlandığında gerekirse sözleşmenin feshedilebildiği personel anlamına gelmektedir. Bu kişiler kamu kurumlarında işçi statüsünde çalışmamakta, kamu hizmeti görevlisi statüsünde görev almaktadır.

Özel Güvenlik Görevlisi Olma Şartları Nelerdir?

Türkiye genelinde binlerce kişi özel güvenlik görevlisi olarak görev yapmaktadır. Kamu kurumları da dahil olmak üzere birçok kurum özel güvenlikler tarafından korunmaktadır. Özel güvenliklerin bazıları silah taşırken, bazılarında silah taşıma yetkisi yoktur. Ancak her iki görevi de alabilmek için özel güvenlik sertifikası alınması gerekmektedir. Türkiye genelinde birçok ilde özel güvenlik kursları bulunmaktadır. Silahsız olarak özel güvenlik olmak için 100 saat, silahlı özel güvenlik olabilmek için ise 120 saat eğitim alınması gerekmektedir.

Eğitim sürecini başarılı bir şekilde tamamlamış bireyler bir sonraki adımda Emniyet Genel Müdürülüğü’nün düzenlediği sınava katılım sağlayacak. Sınavda başarılı olan adaylar sertifika alırken, başarısız olan bireyler ise 3 kere daha sınava müracaat edebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 18:01

YORUM EKLE