12 Ocak 2019 Cumartesi 16:51
Kaza tespit tutanağı nedir, nasıl doldurulur? nerden temin edilir?
Takip Et:

Hava koşulları, dalgınlık veya birtakım önlemlerin alınmaması sebebiyle trafik kazaları yaşanabilmektedir. Araç sürücüleri ne kadar iyi araba kullanırsa kullansın kazalar meydana gelebiliyor. Sürücülerin başlarına gelmesinden en çok korktuğu durumlardan bir tanesi de maddi hasarlara sebep veren trafik kazalarıdır. İki araçta da maddi hasarın meydana gelmesi halinde yasalar gereği trafik kaza tutanağı tutulur.

Tutanağın tutulabilmesi için kaza sonucunda maddi hasar meydana gelmelidir. Taraflar tutanağı doldurur ve bu tutanakta kazanın yaşandığı tarih, yer ve oluş şekli hakkında bilgiler yer almaktadır. Kazayı yapan her iki taraf da kazayı kendi açısından bu tutanakta açıklar.

Kaza Tespit Tutanağını Nasıl Tutarım?

Kaza tespit tutanağı sigorta ve kasko şirketleri tarafından temin edilebilmektedir. Aynı zamanda sürücüler intenet üzerinden de bu belgeyi alabilirler. Ancak tutanağı kasko ve sigorta firmalarından işlemleri gerçekleştirdiğiniz zaman alabilirsiniz. Firmadan birden fazla tutanak isteyerek, araçta hazırda bulundurabilirsiniz.

Kaza Tespit Belgesi Nasıl Sorgulanır?

Tespit tutanakları, sigorta şirketleri tarafından firmanın hasar departmanına iletilmektedir. Şirketler, en geç 1 gün sonraki iş gününde tutanağı ve kaza fotoğraflarını intenet üzerinden yayınlar. Tutanakta, kazada tarafların kusur oranlarına yer verilir ve anlaşma sağlanmaya çalışılır. Anlaşma sağlanırsa kaza 1-2 gün içerisinde sonuca kavuşturulacaktır. Kazalardaki kusur oranlarına http://www.sbm.org.tr adresinden erişim sağlayabilirsiniz. Web sayfasında kaza tespit tutanağı sorgulama butonu bulunmaktadır. Bu butona tıklayarak gerekli bilgileri girmeniz halinde kaza sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağında Hangi Bilgiler İstenir?

1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi, saati ve yeri yazılır.

3 numaralı alana varsa görgü tanıklarının iletişim bilgileri yazılır.

4, 5 ve 6 numaralı alanları iki taraf da kendi sürücü bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigortası poliçe bilgileri ile ayrı ayrı doldurur.

7 numaralı alandaki kutucuklardan uygun olanların yanına (x) konur. (Bu alanı doldurmak zorunlu değildir ancak sigorta şirketlerinin kazayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.)

8 numaralı alan kaza yapan araçlardan biri yabancı plakalı ve yeşil kart belgesine sahipse doldurulmalıdır.

9 numaralı alanda aracın ilk darbe aldığı yer işaretlenir.

10 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağı çizilir, cadde ve sokak ismi belirtilir, aracın gittiği yön işaretlenir ve yol çizgileri çizilir. Araçlar A ve B olarak işaretlenir.

11 numaralı alana sürücülerin kazayla ilgili görüşleri yazılır.

12 numaralı alanın sürücüler tarafından imzalanması zorunludur. İmzalanmayan tutanaklar geçersiz sayılır.

Tutanaklar taraflar tarafından 2 belge halinde doldurulur ve imzalanır. Tutanakta istenilen bilgilerin hepsi yanıtlanmalıdır ve nüshalar taraflarda kalacaktır. Bilgiler tarafların kaza esnasında yaşadığı bütün durumlara yer verecek nitelikte olmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağı İçin Gerekli Evraklar

Taraflar, sigorta şirketlerine başvururken birtakım belgeleri teslim etmelidir. Çünkü kazanın gerçekten yaşanıp yaşanmadığı, maddi hasarın boyutu taraftar kadar sigorta şirketleri için de önemlidir. Peki hangi belgeler gerekir?

Taraflar;

Poliçe fotokopisi,

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı,

Varsa kaza yerine çekilmiş fotoğraflar,

Sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopisi ile sigorta veya kasko firmalarına başvurmalıdır.

Tespit Tutanağı Sonra Doldurulabilir mi?

Bilgilerin kazadan hemen sonra doldurulması daha doğru ve gerçekçi olacaktır. Çünkü kazalar hızlı ve aniden gelişebileceği için yaşananların tamamı aklınızda kalmayabilir. Ancak yasal düzenleme gereğince bilgiler daha sonra düzenlenerek şirketlere iletilebilir. Yasa gereği kazanın öğrenildiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde, kaza tarihinden ise 10 yıl içerisinde kaza sonuçlanmazsa zaman aşımına uğramaktadır.

Son Güncelleme: 12.01.2019 16:51
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.