Kene Isırması belirtileri nedir, ne zaman başlar?

Yaz aylarının gelmesi ve havaların ısımasıyla birlikte endişe konusu olan kene ısırmalarının belirtileri vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor. Kene ısırmasının belirtileri ve tedavisi uzmanlar tarafından açıklandı.

Kene Isırması belirtileri nedir, ne zaman başlar?

Havalar ısındı. Yaz ayları geldi. Milyonlarca vatandaş boş vakitlerinde kendilerini parklara ve yeşil alanlara atmaya başladı. Havalar güzel olsa da bazı durumlar can sıkıcı olabilmektedir. Bu durumların en önemlilerinden biri ise kenelerdir

Yaz aylarında yeşil alanlarda ortaya çıkan keneler, vatandaşlar için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Öyleki bir kene ısırığı ölümle sonuçlanabilir. Uzman doktor Hüseyin Şener, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi virüsünün belirtileri ve tedavileri için gerekli bilgileri verdi.

Nairovirus olarak adlandırılan ve Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi virüsü taşıyan keneler, küçükbaş hayvanlardan kan emerek aldıkları virüsleri, büyükbaş hayvanlara ve insanlara bulaştırmaktadır. Bazı keneler zarar vermezken, bazı keneler ise insanları öldürebilmektedir.

KENELER NERELERDE OLUR? VİRÜS NASIL BULAŞIR?

  • Kırsal kesimde yaşayan, hayvanlarla ilişkisi olanlara, kırsal kesimde özellikle çalılıklar ve otların olduğu yerlerde piknik, av veya çeşitli amaçlarla bulunanlara bulaşabilmektedir.
  • Veterinerler, avcılar, kasaplar ve çiftçilerde, meslek hastalığı olarak görülebilir. Ayrıca bu hayvanların etlerinin hazırlanması sırasında ev hanımlarına ve bu işle uğraşanlara bulaşma riski yüksektir.
  • Doktor, hemşire ve sağlık memuru ve laborantlar gibi sağlık görevlileri ile evde hasta bakan hasta yakınlarına bu yolla bulaşabilmektedir.

KENE ISIRMASI BELİRTİLERİ

Yukarıda bahsedilen risk guruplarının herhangi biri size uyuyorsa derhal en yakın hastahaneye gitmeniz gerekmektedir. Belirtilere değinecek olursak, bir kenenin Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi virüsü taşıdığını öğrenmek biraz zordur. Isırıktan sonra ortalama 2 günlük bir kuluçka dönemi vardır. İlk olarak iştahsızlık başlar. Ardından baş ağrısı, yüksek ateş, kas ağrıları, mide ağrısı, kusma ve ishal gibi durumlar baş gösterir. Takip eden birkaç gün içerisinde ise gözde ve yüzde kızarmalar, göğüste kanamalar, cilt kanamaları, burun kanaması, dışkı ve idrarda kan görülmesi gibi durumlar, virüsün varlığını işaret etmektedir. Bunlardan herhangi birini görürseniz hemen en yakın hastanede muayene olunuz.

Ağır vakalarda ise beşinci günden sonra böbrek ve karaciğer yetmezliği baş göstermektedir. Bu durumu yaşayan hastalar 2 hafta sonunda karaciğer, akciğer ya da böbrek yetmezliği, damar içi pıhtılaşma bozukluğu nedenlerinden dolayı ölebilir.

KENE ISIRIĞI TEDAVİSİ

Yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden birini bile yaşıyorsanız, ilk önce yapmanız gereken en yakı sağlık kuruluşuna gitmek olacaktır. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi virüsü için en yaygın kullanılan tedavi yöntemlerinden biri ilaç kullanmaktır. Ayrıca vücut kendini toparlayana kadar destek sağlanmalıdır. Bundan ayrı olarak sıvı ve elektrolit dengesinin korunması, pıhtılaşma bozukluğu gelişenlere taze kan ve pıhtılaşma faktörü verilmesi, ağızdan beslenemeyen hastaların uygun yöntemlerle beslenmelerinin sağlanması, yüksek olan ateşin kontrol altına alınması ve şikâyetlerin giderilmesi için gereken tedavilerin yapılması gerekmektedir.

Kene ısırığından emin olduğunuz taktirde hemen tedavi olmak için hastaneye gidin. Tedavi sürecinde hastalar 10 gün sürenin ardından iyileşmeye başlar. Bu süre 4 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 16:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler