Kentsel Dönüşüm 2019 Kira Yardımı Şartları Nelerdir? Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşüm Kanunu bünyesinde, riskli yapılarda konaklayan vatandaşlara 18 ay kira yardımı yapılabilmektedir. Peki Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2019 senesinde en düşük kira yardımı 715 TL, en yüksek kira yardımı ise 1150 TL olarak verilmektedir. İşte detaylar…

Kentsel Dönüşüm 2019 Kira Yardımı Şartları Nelerdir? Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Son zamanlarda kentsel dönüşüm projelerinin artması ile birlikte, riskli konutlarda yaşayan insanlar sıkıntılı zamanlara giriyorlar. Riskli binalarda oturan vatandaşlara devlet tarafından kira yardımı yapılıyor. Bu yazımızda kira yardımlarının nasıl alındığından bahsedeceğiz.

Yapılan kira yardımları minimum 715 TL seviyesinden başlangıç gösteriyor ve 1150 TL seviyesine kadar çıkabiliyor. Bu kira yardımlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı finanse ediyor.

Uygun konumda bulunan vatandaşlar kira yardımlarından faydalanabilmek için tahliye edilme tarihinden itibaren bir sene içinde ya da riskli olarak görülen yapının yıkılmasından itibaren 3 ay içinde, yapının bulunduğu il ve ilçe belediyelerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Kira Yardımı Alma Koşulları

Kira yardımı alabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşullardan ilki ikamet edilen bölge ile ilgilidir. Ayrıca kira yardımından yararlanabilmek için kişilerin daha önceden herhangi bir kredi çekmemiş olmaları gerekmekte. Dönüşüm projelerine istinaden vatandaşlar kira yardımı ile birlikte kira yardımından faydalanamamaktadırlar.

Diğer yandan vatandaşların riskli görülen binaların yapı kimlik numaralarını geç bir tarihte almamış olması talep edilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı İçin Gereken Belgeler

 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi
 • Başvuru sahibi tarafından doldurulup teslim etmesi gerekli olan başvuru dilekçesi
 • Binanın riskli olduğunu gösteren rapor
 • Binanın yıkım formu
 • Ziraat Bankası hesap cüzdanı fotokopisi.
 • Tapu belgesi ya da güncel tapu kaydı
 • Başvuru sahibine ait son üç aylık herhangi bir fatura

Yukarıda sıralanmış olan evrakları doğru ve tam bir şekilde elde etmiş olan vatandaşlar belediyelere giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Vekaletname ile yapılacak olan başvurular kapsamında vekaletini veren kişinin ve vekil kişinin ayrı ayrı kimlik fotokopileri ve kimlik belgelerinin asıllarının da olması gerekmektedir.

Kamu Lojmanlarında Oturan Kiracıların Kira Yardımı Başvurusu

Riskli kamu lojmanlarında oturmakta olan kiracıların, kira yardımına başvuruda bulunabilmeleri için aşağıda sıralanmış olan belgeleri elde etmeleri gerekmektedir.

 • Başvuru dilekçesi,
 • Lojmanda oturan kiracının, riskli yapı için A.R.A.A.D. Bilgi Sistemi aracılığı ile Yapı Kimlik Numarası alındığı tarihte riskli yapıda ikamet ettiğine ve riskli yapıyı tahliye ettiğine dair eski ve yeni adreslerini gösteren Adres Bilgileri Raporu,
 • Raporu alamaması durumunda riskli yapı olarak tespit edilen kamu lojmanlarında Yapı Kimlik Numarası’nın alındığı tarihte ikamet ettiğine dair Riskli Yapı Tespit Raporu’nda belirtilen adres bilgileri ile uyumlu ilgili kurumdan alınan lojman tahsis belgesi ve tahliye yazısı ile de ikamet şartı sağlanmış olmalıdır.
 • Riskli yapının yıkım bilgisinin A.R.A.A.D. Bilgi Sistemine girilmiş olması
 • Lojmanda oturan vatandaşın T.C. Ziraat Bankası AŞ. vadesiz  hesap numarası

2019 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Miktarları Açıklandı! 2019 İl İl Kentsel Dönüşüm Kira Yardım Bedelleri İçin Tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 15:21

YORUM EKLE
YORUMLAR
şahinoğlu Kentsel Dönüşüm
şahinoğlu Kentsel Dönüşüm - 12 ay Önce

Haberiniz içindeki "Başvuru sahibine ait son üç aylık herhangi bir fatura" maddesi yanlış. şuanda böyle bir şart yok. ve başka yeni değişikliklerle ilkgi kira yardımı klavuzunu inceleyin.


Popüler Haberler