Ketojenik beslenme nedir? Ketojenik diyet nasıl uygulanır?

Son zamanlarda çok popüler olan ketojenik beslenme karbonhidratların azaltılıp daha fazla protein alma şeklinde uygulanan bir diyet programıdır. Ketojenik beslenme nedir ve nasıl yapılıracağını haberimizde sizin için derledik

Ketojenik beslenme nedir? Ketojenik diyet nasıl uygulanır?

1920'li yıllarda ketojenik beslenme, epilepsi nöbetinin önüne geçmek için ortaya çıkarılan bir beslenme yöntemidir. Zayıflama üzerinde de etkisi olduğu kanıtlanan ketojenik beslenme diyeti, günümüzde giderek popülaritesini arttırmaya devam ediyor. Peki, ketojenik beslenme nedir ve nasıl yapılır? 

Ketojenik beslenme diyeti, karbonhidratların sınırlandırılıp yağ kullanımının arttığı bir sistemdir. Yüksek protein alımının fazla olduğu ketojenik beslenme diyeti için günlük su tüketimi çok önemli bir yer tutuyor. 

Kökeni 20. yüzyıla dayanan ketojenik diyette ki tek amaç vücudu enerji sağlamak için yağ yakmak zorunda bırakmak. Bu sebeple de karbonhidrat kısıtlanıp yağ ve protein arttırılıyor. Ketojenik diyetin endokrin sistemini düzenlediği, kan glikoz düzeylerini stabilize ettiği, insülin duyarlılığını iyileştirdiği, kanser ve epilepsi gibi hastalıklarda destekleyici etkiler yarattığı belirtiliyor.

İşte, ketojenik diyetten daha verimli sonuç almanızı sağlayacak ipuçları:

- Karbonhidratı kestiğinizde yağ tüketimini artırın ki vücut enerji sağlayabilsin. Zeytinyağı, kanola yağı, fındık yağı, bitkisel yağlar gibi faydalı yağlar, ketojenik diyette sık sık tüketilebilir.

- Sebzeleri genelde buharda pişirin. Kızartmayın. Kızartma hiçbir diyette iyi olarak kabul edilen bir tür değildir.

- Protein tüketimini dikkatli yapın. Ton balığı gibi orta dozda protein besinleri tercih edin.

- Ketojenik diyet karbonhidratları sınırlandırıp yağlara yönelim sağladığı için öncelikle herhangi bir rahatsızlığı olan bireylerin uzman görüşü alması gerekiyor. Özellikle diyabet ya da yüksek tansiyon sorunlarınız varsa mutlaka bir uzmana danışmanız gerekiyor.

- Yüksek protein alımı bir süre sonra rahatsızlanmanıza ve vücudunuzun yorulmasına neden olabilir. Aşırıya kaçmadan porsiyonlarınızı ayarlayın.

- Her diyette olduğu gibi ketojenik diyette de dikkat etmeniz gereken en önemli nokta günlük su tüketimine dikkat etmek. Çünkü protein ve yağ alımının yüksek olduğu bu diyette vücudun daha fazla suya ihtiyacı oluyor.

KETOJENİK DİYET NASIL UYGULANIR?

Uzman Doktor Aşkın Nasırcılar, Ketojenik diyetin çeşitli tiplerinin olduğu söyleyerek bu diyetin değinmemiz gereken 4 çeşidi olduğunu belirtiyor. İşte, Nasırcılar'ın açıkladığı o ketojenik diyet türleri..

STANDART KETOJENİK DİYET: Türlerden en fazla bilinen ve tercih edilen bir programdır. Karbonhidrat tüketimi en fazla 25-50 gramdır.

ZAMANLI KETOJENİK DİYET: Bu diyet türünde ise karbonhidrat alım zamanı önemlidir. Egzersizlerden 30 veya 60 dk önce karbonhidrat tüketilmesi gerekiyor. Yine aynı şekilde 25-50 gram da karbonhidrat tüketimi önerilmektedir. Egzersiz sonrasında takip eden öğün özellikle yüksek protein ve düşük yağ içermelidir ki bu durum ketojenik diyete ters gibi görünse de egzersiz sonrası yüksek yağlı beslenme, besin emilimini etkiler

Dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise bu diyet yüksek aktivite ve egzersiz yapabilenler içindir, az hareket eden biri için bu diyet uygun değildir.

DÖNÜŞÜMLÜ KETOJENİK DİYET: Atlet ve amatör sporcular için ideal bir diyet programıdır. Dönüşümlü olarak isimlendirilmesinin nedeni ise ketojenik diyet planı ile birlikte yüksek karbonhidrat içeren diyetin dönüşümlü uygulanmasıdır. Karbonhidrat yükleme zamanı 24-48 arası saat sürer. Yüklemenin olmadığı periyotta günlük 50 gram karbonhidrata izin verilir. 24-48 saatlik yükleme fazında ise 450-600 gram karbonhidrat tüketilir. Birçok atlet ve sporcunun bu diyeti tercih etmesinin sebebi yağ kaybını artırırken, aynı zamanda kas kütlesi yağsız olarak artar.

SINIRLANDIRILMIŞ KETOJENİK DİYET: Tedavi amaçlı kullanılan bir diyettir. Günlük 25-50 gram karbonhidrat sınırlaması yapılır veya daha az önerilir. Vücudun glikojen depoları boşalır ve keton üretimi tetiklenir. Kalori kısıtlamasıyla yapılan ketojenik diyetin kanser hücreleri için olumsuz şartlar oluşturduğu düşünülür, çünkü kanser hücreleri ketonları besin olarak kullanamadığından, ketonların doğru artışıyla kanser hücreleri aç kalabilir ve ölebilir. Kısıtlanmış ketojenik diyet, ilk 3-5 gün sadece suyun tüketildiği dönemle başlar. Sonrasında düşük kalorili keto diyete başlanır.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 19:01

YORUM EKLE

Popüler Haberler