Kıdem Tazminatı alma şartları nelerdir? Emekli olmadan kıdem tazminatı alma şartları

İşten çıkarılan işçilere kanun gereğince işverenler tarafından kıdem tazminatı ödenmektedir. Kıdem tazminatı almak isteyen kişiler kıdem tazminatı alma şartları nedir, emekli olmadan kıdem tazminatı alma şartları sorularına yanıt aramaya başladı.

Kıdem Tazminatı alma şartları nelerdir? Emekli olmadan kıdem tazminatı alma şartları

İşçilerin haksız sebeple işten çıkarıldığında ya da işçinin haklı sebeplerle işten ayrıldığı durumlarda kıdem tazminatı ödenmektedir. Ayrıca emeklilik için yaş şartı dışındaki diğer şartları yerine getirenlerde kıdem tazminatı alabilmektedir. 1999 yılından önce işe başlayan kişiler 15 yıl yani 3600 gün ile, 1999 yılından sonra işe başlayanlar ise 25 yıl yani 4500 gün ya da 7000 gün ile kıdem tazminatı alma hakkına sahip olur.

1999 yılından sonra işe girenler için kıdem tazminatı şartları

8 Eylül 1999 tarihi öncesinde işe girenler, 15 yıl sigortalı olmalı ve 3600 prim gününü tamamladıktan sonra kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilirler.

8 Eylül 1999 tarihi sonrasında işe girenler ise, 4500 prim gününü doldurarak ya da sigortalılık süresi dikkate alınmaksızın 7000 prim gününü doldurarak kıdem tazminatını alabilirler.

Bu koşullar sağlandıktan sonra kıdem tazminatını kesin olarak alabilmek için SGK’ya başvurarak ‘’kıdem tazminatı alabilir’’ belgesinin alınması gerekir.

Kendi isteği ile işten ayrılanlar kıdem tazminatı alabilir mi?

Yukarıda belirtilen şartlara uygun olan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek, alacakları belge ile kıdem tazminatı alma talebinde bulunabilirler. Bu belgeyi alamadan işten ayrılma girişiminde bulunulmamalıdır. Belge temin edildikten sonra ihbar süresini geçmeden iş sözleşmesi feshi yapabilirler. Ayrıca 3 yıldan fazla çalışmış olan işçilerin, iş sözleşmesini feshetmeden en az 2 ay önce yazılı olarak işten ayrılacağını işverene bildirmesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 15:34

YORUM EKLE