Kıdem Tazminatı çalışmalarında 4 yeni model! İstifaya da tazminat dönemi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel kullanılan hesaplarda kullanılan Kıdem Tazminatı çalışmalarında 4 yeni model açıkladı. Açıklanan yeni gelişmeler ise işçiler tarafından merak edildi.

Kıdem Tazminatı çalışmalarında 4 yeni model! İstifaya da tazminat dönemi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel olarak kullanılan hesaplara dayalı kurulacak olan kıdem tazminatı fonu ile ilgili ilk çerçeveyi hazırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "tek bir çalışanın mağdur edilmeyeceğini"  belirttiği kıdem tazminatı hakkında geçmişte yapılan çalışmaları göz önüne alarak yeni bir model üzerinde çalışıyor. Yeni gelecek olan modelin dört ana temeli, "fon gelirlerinin işletilmesi, işverenin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dâhil edilmesi, tamamlayıcı emeklilik, çalışanların haklarının korunması" oluşturuyor. Bireysel hesaplara dayalı olarak kıdem tazminatı fonu, bireysel emeklilik sistemi ile beraber entegre bir halde olacak. Hem işçi hemde işvereni düşünen bir sistem olacak.

kıdem tazminatı

Amaç İşçiyi Korumak

Fon sisteminde bulunan temel amaç çalışanın gelecekteki maddi durumunu korumak, düşük kıdemle işçi çıkarılmasını engellemek olacak. Bugün iş sözleşmesi sona eren her 10 çalışandan sadece biri kıdem tazminatı alırken, fon sistemi kurulduğunda bütün çalışanlar kıdem tazminatını rahatlık ile alabilecek. Fon sistemi ile beraber daha fazla işçi kıdem tazminatı alma hakkı kazanacak. Bunun yanında çalışanlanın düşük kıdem tazminatı oranı ile karşılaması engellenecek. Kıdem tazminatı planlanır planlanmaz yüyrlülüğe gelirken işverende maliyeti düşecek. Her ay bütün çalışanlar için belirlenen bir miktar ödeneceği için maliyet zamana yayılacak.

İstifaya  da tazminat

Yeni kıdem tazminatlarının önemli başlıklarından biri 'fonda kalma süresi'. Mevcut sistemde istifa edenler tazminat alamıyor. Yeni düzenleme ile beraber istifa edenlerde tazminat alabilecek.

Nakit çekme olanağı

Bireylerin emeklilik gelirlerinin artırılması için emeklilik sistemi dışında sistemler katılımı teşvik ediliyor. Bireysel emeklilik sistemi modelinde ise sağlık, evlilik, eğitim, mülk sahibi olma gibi ihtiyaçlar  sebebi ile sistemden çıkmadan birikimlerinin bir bölümünü çekme imkanı sunulacak.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 09:25

YORUM EKLE