Kıdem Tazminatı Gelir Vergisi Ödemeleri Hesaplara Yatmaya Başladı

Kıdem tazminatı gelir vergisi ödemeleri hesaplara yatmaya başladı. 2018 yılında yapılan bir düzenleme sonrasında kıdem tazminatlarından kesilen gelir vergilerinin ödenmesi kararlaştırılmıştı. Kıdem tazminatından kesilen gelir vergisi tutarları ödenmeye başladı.

Kıdem Tazminatı Gelir Vergisi Ödemeleri Hesaplara Yatmaya Başladı

Kıdem tazminatı, çalışanın bazı sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu kapsamında verilen bir tazminattır. Bu tazminat genellikle işveren tarafından sonlandırılan sözleşmeler sonucunda ödenmektedir. Fakat, bazı durumlarda işçi ve işverenin karşılıklı olarak anlaşması sonrasında da kıdem tazminatı verilmektedir.

Kıdem tazminatı, bir aylık brüt maaş kadar ve bunun üst limiti olan 6016 TL, 1 Ocak- 30 Haziran tarihleri arasında 5001 TL’ydi. 27 Mart 2018 tarihinde hayata geçirilen bir düzenleme ile ikale sözleşmesi sonucunda yapılan ödemelerin üst limitine kadar olan kısım vergiden muaf sayıldı. İkale sözleşmesi veya karşılıklı sonlandırma sözleşmesi kapsamında 27 Mart 2018 tarihinden önce ödenen tazminatlardan kesilmiş olan Gelir Vergisi geri ödenecekti.

Ödemeler Başladı

Geri ödenecek gelir vergisi için ise başvuru yapmak gerekmekteydi. Başvuruları incelenen Vergi Daire’leri tarafından kıdemden kesilen vergiler ödenmeye başlandı. Bu çerçevede başvurularda verilen hesapların kontrol edilmesi gerekmektedir. Gelir vergisi hesaplanan miktar, son maaş bordrosunda tabi olduğu vergi oranı üzerinden hesaplanmaktadır ve bu miktar üzerinden iadeye konu edilmektedir. Yani herkese ödenecek tutar aynı olmamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 10:21

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sezgin
Sezgin - 3 saat Önce

Hiç bir şekilde iademizi alamadık 3 ay oldu vergi dairesine evrakları verdiğimiz ve her arayıp görüşmemizde ayrı bir şey söyleniyor kimse doğru dürüst açıklama yapmıyor bunu gün önüne çıkarmanız gerekli

Popüler Haberler