Kimlik ve ehliyet değişimi için son tarih ne? Ehliyet ve kimlik değişimi yapmayanlar için süre daralıyor!

Kimlik ve ehliyet yenileme işlemleri devam ediyor. Fakat süre giderek azalıyor. Kimlik ve ehliyet değişimi son tarih ne? Ehliyet ve kimlik değişimi yapmayanlar için süre daralıyor!

Kimlik ve ehliyet değişimi için son tarih ne? Ehliyet ve kimlik değişimi yapmayanlar için süre daralıyor!

1 Ocak 2017 yılından sonra İçişleri Bakanlığı tarafından bir düzenleme ile kimlik, ehliyet ve pasaportlarda yenilenme sürecine girildi. Yürürlüğe giren bu kararla kimlikler çipli hale getirildi. Kimliklerini yenileyenlerin sayısı 37 milyona ulaştı.

YENİ KİMLİK VE EHLİYET İÇİN NELER YAPILMALI?

2017 yılında yürürlüğe giren kararla kimlikler yenileniyor. Yenilenme süreci olarak 2023 yılı düşünülmüştür. Kimlikler 2023 yılına kadar yenilenmek zorundadır. Ehliyetlerin yenilenme süresi ise 2020 yılına kadardır. Kimlik veya ehliyetinizi yenilemek istiyorsanız yapacağınız işlem oldukça basit. İlk olarak randevu almanız gerekmektedir. Kolayca randevu almak için https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine girip işlem yapabilirsiniz veya ALO 199 İle randevu almanız mümkün.

Randevunuzu aldıktan sonra nüfus cüzdanınızla birlikte Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Eğer nüfus cüzdanınızı kaybettiyseniz nüfus cüzdanı yerine ehliyet, pasaport, TSK kimlik kartı, evlilik cüzdanı, sarı basın kartı, hakim veya savcı kimliği,öğrenci kartı veya öğretmen kartı götürebilirsiniz. Ek olarak son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğrafınızı da götürmeniz gerekmektedir.

Yeni nüfus cüzdanı için değişim ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu ücret 22.5 TL. Ödeme yaptıysanız dekont veya makbuzunu götürebilirsiniz. Ücreti önceden yatırmanız gerekmektedir. Bunun için https://ivd.gib.gov.tr/ adresinden sanal ödeme yapabilir veya bankaya ücreti yatırabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 09:01

YORUM EKLE

Popüler Haberler