Kına gecesi nedir? Kına gecesi nasıl kutlanır?

Kına gecesi evlenmek isteyen her çiftin hayalidir. Kına gecesi nedir, kına gecesi nasıl kutlanır? Kına gecesi geleneksel olarak kutlanabilir. Fakat, farkı temalarda da kına geceleri düzenleyebilirsiniz.

Kına gecesi nedir? Kına gecesi nasıl kutlanır?

Kendine ait ritüelleri en eski geleneklerden bir tanesi olan kına gecesi, evlenmek isteyen genç kızların hayalidir. Gelin ve gelinin annesi için de bir hayli özel olan bu gece bir nebze üzüntü barındırsa da, kadınların kendi arasında eğlendikleri keyifli bir gecedir. Günümüzde geleneksel kınaların yanında, farklı temalarda da kına gecesi organizasyonları yapılmaktadır.

Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

Geleneksel kına geceleri bölgelere göre farklılık gösterse de genellikle düğünden önce gelinin anne-babasının evinde yapılır. Kına sabahı bayrak ve tüller asılarak düğünün başladığı müjdelenir. Yatsı ezanından sona ise gelinin arkadaşları, yakın kız arkadaşları ve damat tarafının kadınları gelin evinde toplanır. Bir gün önceden erkek tarafının gönderdiği çerez ve ikramlar misafirlere sunulur.

Geleneksel kına kıyafeti bindallı olsa da kına gecesinde sıklıkla tercih edilen bir seçenektir. Kına yakılacak gelin adayı, giydiği bu özel kıyafet ile kınayı ve mumları taşıyan bekar kızlar eşliğinde odaya girerek önceden hazırlanmış sandalyeye oturur. Kısa bir süre şarkı ve türküler ile ortamın havası yumuşatılır ve kına merasimine geçilerek gelin ağlatılmaya çalışılır. Kına yakılırken gelini ağlatmanın farklı sebepleri vardır. Kimilerine göre gelinin ağlaması bolluk ve bereket anlamları taşırken kimileri için de ağlayarak çıktığı bu yeni yola gülerek devam etmesinin temennisidir. Sonuç olarak anne ve babasının yanından ayrılan gelin adayının yaşadığı duygusallık ve hüzün bu şekilde dışa vurularak nesiller boyu süren bir geleneğin temeli oluşturulmuştur.

Kına, yakılmadan evvel içine bozuk para konularak karıştırılır. Bozuk para, yeni çiftin hayatlarının bereketli olması dileğini temsile etmektedir. Ayrıca kına merasiminde kayınvalidenin gelinin avucuna altın koyması da diğer adetlerdendir. Kına yakılırken elini açmayan gelin, damadın aile büyüklerince ikna edilmeye çalışılır. En son kayınvalide avcuna altın koyarak gelini ikna eder ve kına yakılmaya başlanır.

Önce ağlatılan, kendini naza çeken ve en sonunda kınası yakılan gelin gecenin devamındaysa kendini eğlenceye bırakarak bu özel anın keyfine varılır.

Diğer Kına Gecesi Seçenekleri

Salon Kutlaması

Eğer bütün bu merasimleri düzenleyecek durumunuz yoksa en güzeli dışarıdan bir salon kiralamaktır. Pek çok salonun organizasyon şirketleriyle anlaşmalı olduğunu veya kendi uzman ekiplerini çalıştırdıklarını unutmamak gerekir. Bu sayede hem üzerindeki yükü hafifletebilir hem de işi tecrübeli ellere bırakarak risksiz bir gece yaşayabilirsiniz.

Kız Kıza Eğlence

Yakın kız arkadaşlar ve akrabalar ile keyifli bir ortamda yapacağınız kutlamalar da gayet uygun bir seçenektir. Şehrinizdeki en güzel mekanı ayarlayarak kına gecesi adetini yerine getirebilirsiniz. Kına gecesi kıyafeti yerine kendinize en çok yakıştırdığınız kıyafetleri giyerek eğlenebilirsiniz.

Ev Partisi

Çok gürültü ve kalabalığı sevmiyorsanız evinizde bir parti düzenleyerek de kına gecesi geleneğini yerine getirebilirsiniz. Yalnızca en sevdiklerinizle beraber olabileceğiniz bir partide, istediğiniz gibi giyinip eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 02:11

YORUM EKLE

Popüler Haberler