Kız kulesi ne zaman, hangi tarihte yapıldı?

Günümüzde birçok insan tarafından ziyaret edilen Kız Kulesi'nin hangi tarihte yapıldığı merak ediliyor. İnsanlar tarafından romantik anlara konu olan Kız Kulesi'ni kimin yaptırdığı, Kız Kulesi 'nin ne için yapıldığı sorularını haberimizde sizin için yanıtlamaya çalıştık.

Kız kulesi ne zaman, hangi tarihte yapıldı?

Günümüzde aşıkların vazgeçilmez mekanlarından biri olan Kız Kulesi, şimdiye kadar birçok hikayeye ve efsaneye konu oldu. İstanbul Boğazı'nda Marmara Denizi'ne yakın olan Salacak açıklarında bulunan küçük bir adacık üzerine inşa edilen Kız Kulesi, geçmişte ticaret için kullanılmıştır.

Geçmişte Anadolu Yakası sahillerinde bulunan bir çıkıntı üzerinde yer alıyordu ancak bu çıkıntı zamanla koptu ve adacık haline geldi. 

Roma ve Bizans döneminde yapılmış olan Kız Kulesi, boğazın giriş ve çıkışını kontrol etmek, geçen ticaret gemilerinden vergi almak için inşa edilmişti. Kız Kulesi, Antikçağ ve Bizans döneminde küçük kale, yani arcla anlamına da gelmekteydi. Orhan Gazi'nin kayınpederi Kantakuzanos'un elçileriyle burada görüştüğü bilinmektedir.

İstanbul Türklerin eline geçtikten sonra Osmanlı Devleti zamanında burası yine ticaret amacıyla kullanıldı. Ayrıca deniz feneri olarak da kullanıldı. Aynı zamanda İstanbul'a gelen önemli misafirler için merasimin bir parçası oldu.

1716 senesinde bir yangında adeta küle dönen Kız Kulesi'ni Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, 1725-26 senelerinde tekrar inşa ettirdi.

Ayrıca bir dönem çıkan kolera salgınında karantina hastanesi olarak da kullanıldı. Evliye Çelebi Seyahatname'sinde Kız Kulesi hakkında şunları söyler:

Sultan Bayezid-i Velî zamanında Kızkulesi’nde yaşayan bir velinin, her gün cübbesinin eteklerini toplayıp denizin üstüne oturarak Saraybunu’na gittiğini ve sarayda Sultan’a ders verdiğini anlatılır.

Kız Kulesi 1995’te başlayan restorasyon sürecinden sonra 2000 yılında kapılarını ziyarete açmıştır. Günümüzde restoran olarak özel davet ve organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 23:22

YORUM EKLE

Popüler Haberler