Köy Korucusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Korucu Olmak Nereye Başvurulur? Başvuru Şartları ve Detaylar

Köy halkının can ve mal güvenliğinden sorumlu köy korucuları Güney ve Doğu Anadolu bölgelerinde göre almaktadırlar. Köy Korucuları 22 Kasım tarihinde 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile emeklilik hakkından yararlanabilecek. Resmi Gazetede yayımlanan ilana göre 25 bin yeni köy korucusu alınacak. Başvuru şartları ve başvuruların nereye yapılacağı içeriğimizde yer almaktadır.

Köy Korucusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Korucu Olmak Nereye Başvurulur? Başvuru Şartları ve Detaylar

Köy korucuları, köyde yaşayan halkın güvenliğini, malını, canını korumakla; suç işleyen kişileri belirlemek, takip etmek ve bu kişileri köy muhtarı ve jandarmaya bildirme görevlerinden sorumlu kişilerdir. Köyde yaşayan önceki dönemlerde hüküm giymiş kişileri araştırmak, asker kaçaklarını belirlemek ve bunları yetklilere bildirmekle görevlilerdir. 

Ülkemizin teröre maruz kalan bölgeleri Doğu Anadolu ve Güney Anadolu kesimlerinde görev yapmakta olan köy korucuları, terör ile mücadele birimlerine bağlı olarak çalışmaktadırlar. Yaşlarından dolayı emekli olacak köy korucularının yerine 25 bin köy korucusu alımı yapılacak. 

678 sayılı Kanun Hükmünde Karaname ile Köy Korucularına Verilen Haklar Nedir?

22 Kasım 2018 tarihinde 29896 sayılı, 678 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kanun Hükmünde Karaname (KHK) ile köy korucuları isminde değişikliğe gidildiği belirtilmiştir. Buna göre köy korucularının ismi yeni karanameye göre güvenlik korucuları olmuştur. İsim değişikliği ile birlikte köy korucularına bazı haklar verilmiştir.

1. 22 Kasım 2018 tarihi itibari ile 49 yaşını doldurmuş köy korucularının 6 ay içerisinde terör ile mücadele ile ilişkileri kesilecektir. Önceki dönemlerde ödenmiş olan peşin ücretler geri talep edilmeyecektir. 

2. 15 yıl ve üzeri görev yapma şartı ile 44 yaşını doldurmuş ve 50 yaşından gün almamış kişiler köy korucuları başvurularının ardından 22 mayıs tarihine kadar olan döneme kadar görev yapabilecek, ardından ilişkileri kesilecek. 

Bu şartlar yerine getirildiği takdirde köy korucularına emeklilik hakkı tanınmakla birlikte hayatlarının geri kalan dönemleri için maaş bağlanacak. Bunun  haricinde 15 yıldan az görev yapmış ve 50 yaşını doldurmuş kişiler için görev süreleri farketmeksizin 15 yıl esas alınarak emeklilik haklarından yararlanabilecek. 

Köy Korucusu Başvuru Şartları Nelerdir?

1. T.C. vatandaşı olmak

2. Askerlik görevini tamamlamış olmak

3. Kamu haklarından mahrum bulunmamak

4. Herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak

5. Görev yapacağı köyde yaşıyor olmak

6. Herhangi bir hastalık veya engel durumunun bulunmuyor olması gerekiyor.

Köy Korucusu olmak isteyenler bu şartları yerine getirdikleri takdirde bulundukları İl Valiliklerine giderek başvuru yapmaları gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 01:59

YORUM EKLE
YORUMLAR
merve
merve - 8 ay Önce

bende olmak istiyorum

Sezer Torun
Sezer Torun - 1 yıl Önce

Ben askerdeyim hakkari şemdili askerden sonra ardahan göle küçük altun bulak köyünde korucu olmak istiyom

Murat alan
Murat alan - 1 yıl Önce

Koruculuktan uzmanlığa geçiş yapılıyormu ve kaç yıl koruculuk yapıp sonra olmaya hak kazanılıyor

ismail erdinç
ismail erdinç - 13 ay Önce

ben denizliden kirada oturoyorum lütfen sayin bakanım mağdurum aslen van gürpınar doğumluyum vanda ikamet etmekteyim korucu olmak istiyorum lütfen annem babam yaşlı ikitane öğrencim var lütfen

İbrahim yağma
İbrahim yağma - 11 ay Önce

Herkese selam köy koruyucusu olmak istiyorum basvurusu nerden yapilir

Demet Gözeller
Demet Gözeller - 12 ay Önce

Lisans mezunuyum, antalyada oturuyorum, bende korucu olmak istiyorum lütfen bize de şans tanıyın teşekkürler.

RIDVAN Yılmaz
RIDVAN Yılmaz - 10 ay Önce

VAN erciş den korucu olmak istiyorum nasıl olabilirim

İsmail çiftçi
İsmail çiftçi - 10 ay Önce

Ben işsizim yeni askerden geldim korucu olmak istiyorum vatan ve millet uğruna seve seve can vermeye hazırım



Popüler Haberler