Kredi Borcu En Fazla Kaç Gün Geç Yatırılabilir?

Geciktirilen kredi borçları en geç ne zaman ödenebilir? Artık herkesin bir kredi kartı olduğu zamanda insanların en çok sıkıntı yaşadıkları borç ödeme olayı bankalarla başınızı derde sokabilir. Kredi borcunuzu en fazla kaç günde ödeyebilirsiniz? İşte detaylar...

Kredi Borcu En Fazla Kaç Gün Geç Yatırılabilir?

Kredi Borcu Kaç Gün Geciktirilebilir? 

Küreselleşen dünyayla birlikte toplumumuzun da tüketim oranını arttırmış ve hatta tüketim toplumu haline gelmiştir. Tüketim toplumu haline gelmemizle birlikte fazla para harcanmasına başlandı ve kişiler cebinde olmayan paraları kredi kullanarak harcamaya başladı. Bu durum bir süre sonra ödenemeyen kredi borçlarına dönüştüğü için kişiler bankalara karşı sorumlu hale geldiler. 

Kredi Borcu En Geç Ne Zaman Ödenmelidir? 

Son zamanlarda kredi borcunun ödenmemesi bankaların sık rastladığı bir durum haline gelmeye başladı. Bu durumlara alışık olan bankalar tecrübesiyle borçluya nasıl yaklaşacağını iyi bildiği için genel olarak ödenmeyen borcun süresine göre borçluya çeşitli yaptırımlar uygulama yoluna başvuruyor. 

Bankalar 90 günü geçmeyen kredi borcu için borçluya fazla bir yatırım uygulamazlar. 90 günü geçmeyen borçlarda borçluya uyarı amaçlı SMS veya e-posta yoluyla ulaşarak borçlarını hatırlatırlar. 90 gün içerisinde borcun ödenmesi halinde gecikme faizi tahsil ederler ve kişinin kredi notunu düşürürler. Fakat borçlunun borç ödememe zamanı 90 günü geçmesi halinde ise bankalar tavırlarını değiştirerek, eğer borçlu 90 gündür borcunu ödemezse bankalar kişiye borcunu ödemesi için son bir hafta verirler ve borç yine ödenmezse bankalar yasal yollara başvurur. Bu durumda borçlu hakkında yasal takip başlar bunun akabinde ise icra, haczetme ve borçlunun maaşının bir kısmına el konulması gibi yaptırımlar uygulanır. 

Sonuç olarak kredi borcunun zamanında ödenmesi önem teşkil etmektedir. Kredi borcu zamanında ödenmezse dahi en geç 90 gün içerisinde ödenmesi kişilerin lehine olacaktır. 90 günü geçen borç sonucunda borçlu hakkında yasal takip başlatılırken aynı zamanda da banka sicili bozulur ve kişinin bankacılık hizmetlerinden yararlanması kısıtlanır. 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2019, 09:49

YORUM EKLE

Popüler Haberler