Kredi notu yükseltmek için 3 basit yol

Kredi notu bir bireyin banka karşısında çizdiği imaj anlamına gelmektedir. İşte kredi notu yükseltebilmek için yapılabilecek en basit 3 yol.

Kredi notu yükseltmek için 3 basit yol

Kredi notunu öğrenebilmek için yalnızca Kredi Kayıt Bürosu’na başvuruda bulunulabilmektedir. İlk kez kullanılan kredi ürünleri son 1 yıl içerisinde başvuru yapılan kredili üründen oluşur. Kredi notunu etkileyen temel kriterleri bilmek kimilerine göre herhangi bir anlam ifade etmez ancak kredi notunu yükseltebilmek için ödemeleri düzenlemeniz gerekmektedir. Kredi notunu yükseltebilmek için birtakım hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

1)Düzenli Ödeme Yapın

Kredi notunun yüzde 35’i düzenli ödemeden oluşmaktadır. Her ay düzenli ödemeler yaparak kredi notunu yükseltmek mümkün. Kredi kartı veya kredi ödemelerinde asgari ödemelerden az da olsa daha yüksek meblağlar ödeyerek kredi notunu olumlu seviyelere getirmek mümkün.

2)Reddedilen Başvuruda Israr Etmeyin

Kredi başvurunuzun reddedilmesi kredi notunuzu düşürecektir. Bu noktada ardı ardına başvurularınızın reddedilmesi kredi kullanım yoğunluğuna sebebiyet verecek ve bu durumda kredi notunuz düşecektir. SMS, ATM veya mobil bankacılık uygulamalarıyla kredi başvurusunda bulunmak kredi notunun düşmesine sebep olacaktır.

3)Limitin Doluluk Oranına Dikkat Edin

Borçluluk oranı ve kendi adınıza açılmış olan limitlerde doluluk oranı kredi notunu etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Kart limitlerinin doluluk oranlarına dikkat edilmeli ve bu durumdan uzak durulması gerekmektedir. Yeni kredi ürün açılışında kredi kullanım yoğunluğuna dikkat edilmeli, farklı bankalarla çalışmayı sürdürmelisiniz.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 10:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler