Kredi Puanı Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Bankalar kredi puanı düşük olan kişilere, kredi vermemeye pek yanaşmamaktadır. Ancak bazı durumlarda bankalar kredi puanı düşük olan kişilere kredi verebilmektedir. Kredi puanı düşük olan kişiler; “Kredi puanı düşük olanlar nasıl kredi çekebilir?” sorusunun cevabını aramaktadır.

Kredi Puanı Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Bankalar müşterilerine kredi verirken, kredi almak isteyen kişinin kredi notu, kredi sicili gibi unsurları ön planda tutmaktadır. Kredi sicili kredi alırken en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Sicili Bozuk Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar

Günümüzde bankalar kredi verirken kredi puanı ve kredi siciline bakmaktadır. Kredi notunun yüksek ve istikrarlı olması, kredi talebinde bulunan kişiye kredi verileceği anlamına gelmektedir. Kredi notunu etkileyen faktörler ise şunlardır:

- Daha önce alınan kredilerin ödeme düzeni,

- Mevcut kredi ve kredi kartının borç durumu,

- Yeni alınan krediler,

- Kredi alma yoğunluğu,

Bir müşterinin kredi puanının aşağıya inmesi ve kredi sicilinin düzelmesi bu etkenlere bağlıdır. Kredi notunun düşmesi için bankalara olan kredi borcunun artmış olması, kredi veya kredi kartı ödemelerinin geciktirilmiş olması gerekmektedir.

Kredi notu düşük olan kişilere her banka kredi vermemektedir. Sicili bozuk olan kişilere bazı bankalar kredi sağlamaktadır. Kredi notu ve kredi sicili bozuk olan kişilere bazı bankalar kredi vermezken, bazı bankalar da bu kişilere içinde bulundukları zor durumdan kurtulmaları için kredi vermektedir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu geçtiğimiz yıllarda kredi notu düşük ve sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankaları cezalandırmaktaydı. BDDK’nın bu kararının ardından bankalar, notu düşük kişilere kredi vermekten kaçınmaktaydı. Fakat yeni bir karar ile bu durumda değişikliğe gidildi. Kredi notu düşük olan ve banka sicili kötü olan kişilere kredi veren bankalar şunlardır:

- DenizBank

- ING Bank

- TEB

- Akbank

- Garanti Bankası

- Yapı Kredi Bankası

- ICBC Bank

- QNB Finansbank

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Bazı bankalar sicili bozuk olan kişilerin kredi talebine cevap vermektedir. Bu bankalardan kredi almak isteyen kişilerin kredi başvurusu yapması gerekmektedir. Başvurular sonrasında bankalar bazen ek bilgi ve ek belge istemek için ret vermektedirler. Bunun önüne geçmek için kredi almak isteyen kişinin net gelir durumunu bankaya bildirmesi gerekir. Bütün bu işlemlerin ardından sicili bozuk olan bir kişinin en fazla alabileceği kredi miktarı 100 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu kişilerin üzerine kayıtlı ev, arsa, araba gibi taşınmazlar varsa, bu sınır yukarı çekilebilmektedir.

Bankalar kredi notu düşük ve banka sicili bozuk olan kişilere kredi verirken bazı belgeleri talep etmektedir. Bu belgeler şunlardır:

- Gelir bilgisini belirten belge,

- Gelir durumunun düşük gelmesi halinde, banka tarafından kefil istenebilmektedir. Kefil isteme durumu bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

- Yukarıda yer alan belgelerin yanında bazı ek belgeler de talep edilebilmektedir. Ek belgeler bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 22:05

YORUM EKLE

Popüler Haberler