Kredi sicili nedir? Banka kredi sicili nasıl temizlenir? Kaç yılda bir temizlenir?

Kara listeye giren kişiler kredi sicilinin nasıl temizlenebileceğini araştırıyor. Kredi sicili nedir? Banka kredi sicili nasıl temizlenir? Kredi sicili kaç yılda bir temizlenir? Banka sicili 5 yıla temizlenmektedir.

Kredi sicili nedir? Banka kredi sicili nasıl temizlenir? Kaç yılda bir temizlenir?

Kredi sicilinin temiz olması kredi kartı veya kredi almak isteyen kişiler için zorunludur. Borcu olan ve ödemelerini aksatan kişiler kara listeye alınmaktadır. Kara liste, bütün bankaların ortan bilgi havuzunda görülebilmektedir. Bundan dolayı kara listedeki kişilerin kredi kartı veya kredi alabilmesi daha zordur.

Kara listeye giren bir kişinin sicili 5 yıl boyunca temizlenmemektedir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydının temizlenebilmesi için borcu ödenmesinden sonra 5 yıl geçmesi gerekmektedir.

Kredi Sicili Nasıl Belirlenir?

Kredi sicilinin belirlenmesi bazı faktörlere göre yapılmaktadır. Kredi sicilini belirleyen büyün etkenlerin göz önünde tutulması ile kredi notu belirlenmektedir.

- Kredi borçlarını düzenli bir şekilde ödemek, kredi notunu %35 oranında etkilemektedir.

- Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenmesi kredi notunu %35 oranında etkilemektedir.

- Yeni alınan kredinin ödemelerinin düzenli olarak yapılması, kredi notunu %11 oranında etkilemektedir.

- Kredi alma sıklığı, kredi notunu %10 oranında etkilemektedir.

Banka Sicili Nasıl Temizlenir?

Banka sicilinin temizlemenin en temel şartı ödemelerin düzenli olarak yapılmasıdır. Banka sicili bozulan bir kişinin sicilinin tekrardan temizlenmesi uzun yıllar sürmektedir. Bundan dolayı ödemeleri aksatmadan yaparak kara listeye düşmemeye özen gösterilmelidir.

Eğer borçlar 90 gün boyunca ödenmemiş ise ve yasal takip sürecine girilmiş ise kara listeden çıkmak için 5 yıl beklemek gerekmektedir.

Bankaların Kredi Sicili Puan Değerlendirmesi Nasıl Yapılmaktadır?

Bankaların kredi sicili hesaplaması ortak bilgi havuzunda yapılmaktadır. Buna göre bankaların kredi sicili puan değerlendirmesi aşağıdaki gibi yapılmaktadır.

- Kredi sicil puan aralığı 1 ve 699 olan kişiler yüksek riskli grupta değerlendirilir ve bu kişilere kredi verilme ihtimali çok düşüktür.

- Kredi sicil puan aralığı 700 ile 1099 olan kişiler orta riskli grupta sayılır ve bu kişilere kredi verime ihtimali çok düşüktür.

- Kredi sicil puanı 1100 ve 1499 arasında olan kişiler düşük riskli sicile sahiptir ve bu kişilerin kredi alabilme ihtimali gelir durumlarına bağlıdır.

- Kredi sicil puanı 1500 ile 1699 olan kişilerin kredi sicil puanı iyidir ve bu kişilere kredi verilme ihtimali yüksektir.

- Kredi sicil puanı 1700 ile 1900 olan kişilerin kredi sicili oldukça iyidir ve bu kişilerin kredi kullanma ihtimali yüksektir.

Banka Sicil Affı

Bankaların sicil affı henüz yasalaşmadı. Bu sene kara listeye giren kişiler için banka affı konusu gündeme geldi. Sicil affı yasası, kara listeye giren kişilerin notlarının düzelmesi için oluşturulmuş bir yasa tasarısıdır. Sicil affını kabul edecek bankalar henüz kesinleşmedi.

Resmi Gazete yazısına göre sicil affı sadece, esnaflara, emeklilere ve çalışan vatandaşlara uygulanacaktır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeye giren kişilerin ilk olarak, kara listeye girmelerine sebep olan borçlarını ödemesi gerekmektedir. Borcun ödenmesinden sonra 5 yıl geçmiş olması gerekmektedir.

Kara listeden çıkmak isteyen kişilerin borcun tamamını ödemesi gerekmektedir. Ayrıca, borç kapandıktan sonra kredi veya kredi kartı kullanıyorlarsa ödemelerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Kara listede yer alan kişilerin sık sık kredi başvurusu yapması da kredi notunu düşüren etkenlerdendir. Bu sebeple kredi başvuru sıklığını azaltmak ve kara listeden çıkma süresini beklemek gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 23:56

YORUM EKLE

Popüler Haberler