Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Kurban Bayramında 9 Gün Tatil Olacak mı? Hangi Tarihte Tatil Olacak?

Ramazan Bayramı tatili sona ererken milyonlarca kişi Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak, Kurban Bayramı'nda 9 gün tatil olacak mı sorularının yanıtını arıyor. İşte hangi tarihte tatil olacak, kamu ve özel sektörde tatil durumlarına ilişkin detaylar.

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak? Kurban Bayramında 9 Gün Tatil Olacak mı? Hangi Tarihte Tatil Olacak?

Ramazan Bayramı tatilinin sona ermesine kısa bir süre kaldı ve Kurban Bayramı tatiline ilişkin merakla araştırma yapılmaya başlandı. 2016 yılı Kurban Bayramı’nda kamu çalışanları için dokuz gün kesintisiz izin imkanı sağlandı. Bayramın ilk günü Pazartesi gününe denk gelmekteydi ve açık olan tek gün ise idari izin alınarak kapatılmıştı.

Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün Olacak?

Kurban Bayramı’nda bu yıl açıkta kalan gün sayısı iki olarak karşımıza çıkıyor. Bayram 11 Ağustos Pazar günü başlayacak ve 14 Ağustos Çarşamba günü sona erecek. Haftanın Perşembe ve Cuma günleri tatil günleri içerisinde olmayacağı için milyonlarca kişi kurban bayramı tatilinin kaç gün olacağını merak etmeye başladı.

Doğru Planlama Yapın

Türkiye genelinde izin taleplerinin büyük çoğunluğu iki bayram arasına denk gelmekte ve İstanbullu vatandaşlar 23 Haziran’da büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde oy kullanacaklar. Bundan dolayı seçim sonrasında tatil istemi büyük oranda artacak ve bu yaz Ramazan Bayramı’nın Haziran ayına, Kurban Bayramı’nın ise Ağustos ayına denk gelmesi sebebiyle yıllık izinlerin doğru bir şekilde planlanması gerekmektedir.

Özel Sektör Ne Kadar Tatil Yapacak?

Özel sektörde ne kadar izin yapılacağı ise tamamen işverenin kararına göre belirlenmekte. Özel sektördeki birçok işyeri, çalışanlarına dokuz gün tatil yapabilme olanağı sağladı. İlgili kanun hükümlerine göre işverenler, arada kalan çalışma günlerinin telafi edilebilmesi için ‘’telafi çalışması’’ talebinde bulunabilmektedir.

Telafi çalışması, iki ay içerisinde çalışılmamış günler için yapılmakla birlikte, günlük 11 saati aşmamak kaydıyla yaptırılabilmektedir. İşçi, çalışmadığı günü telafi etmek için fazla mesaiye kalır ancak normal ücret alır.

Yıllık İzin Detayları

İşyerinde bir yıl çalışmış bir personel yıllık izin hakkını kullanabilmektedir. Çalışma süresine bağlı olmak suretiyle;

1-5 yıl arası çalışanlar 14,

5-15 yıl arası çalışanlar 20,

15 yıl ve daha uzun süreyle çalışanlar yılda 26 günden daha az izin kullanamazlar.

50 yaş üstü ve 18 yaş altı bireyler için yıllık ücretli izin süresi ise 20 günden daha az olamaz. Ulusal bayramlar, hafta tatilleri ve genel tatiller izin sürelerine dahil değildir. İşverenler yıl içerisinde verilen ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izinlere dahil değildir.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 10:48

YORUM EKLE

Popüler Haberler