Kyk borçlarının silinmesi ve ertelenmesi önergesine Meclis'den red!

KYK öğrenim kredisi borçlarının silinmesi ve ertelenmesi önergesine Meclis'ten ret kararı. CHP ve İYİ Parti gruplarının destek verdiği önerge AK Parti ve MHP grupları tarafından kabul görmedi.

Kyk borçlarının silinmesi ve ertelenmesi önergesine Meclis'den red!

Türkiye’de üniversite öğrencilerinin sırtına KYK öğrenim kredisi ile büyük bir borç yükü eklenmektedir. Üniversite mezunu öğrencilerin büyük ölçüde işsiz kalması sebebiyle öğrencilerin henüz iş bulamadan borçla karşı karşıya kalması büyük problemlere sebebiyet vermektedir. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Twitter’da daima trendler arasına giren KYK borçları konusunda TBMM’de bir önerge sundu. İYİ Parti üyelerinin destek verdiği önerge sonrasında talep AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Detayları

İhtiyaç sahibi olan öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs, durumu daha iyi olan öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir. Ancak kamuoyunda maddi durumu çok iyi olmayan ve işsiz gençler binlerce TL borçla hayata başlamaktadır. Üstelik borcun geç ödenmesi halinde yasal faiz uygulanmakta ve yeni mezun işsizin borcu katlanarak artmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 20:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler