L Tipi cezaevi koşulları nedir? L Tipi cezaevlerinde hangi suçlular yatar?

Cezaevlerinin başında kullanılan harfler sürekli merak edilmektedir. Son yıllarda kullanılmaya başlayan L tipi cezaevleri ise en merak edilenler arasında yerini almıştır. Pek çok kişi, L tipi cezaevi koşulları nedir? L tipi cezaevlerinde hangi suçlular yatar? sorusunu araştırmaktadır. İşte L tipi cezaevleri ile ilgili tüm merak edilenler.

L Tipi cezaevi koşulları nedir? L Tipi cezaevlerinde hangi suçlular yatar?

Cezaevleri, suçlunun aldığı cezalara göre ve doluluk durumlarına göre farklılıklar gösteren bir sistemdir. Cezaevlerinin başında bulunan L, K ve F tipi ceza evleri farklı suçluları bünyesinde barındırarak cezaevlerinde kimlerin kaldığı hakkında bilgiler verirler.

L tipi cezaevi nedir?

Geçmiş yıllarda inşa edilen ve donanım, teknik, kapasite ve güvenlik konularında yetersiz kalan cezaevleri sonrasında hükümet tarafından L tipi cezaevleri inşa edilmiştir. Özellikle büyük şehirlerde inşa edilen L tipi cezaevleri  ağır cezaevleri olarak adlandırılmaktadır. L tipi cezaevlerinde ortalama 15 bin kapasite bulunmaktadır ve kapalı bir cezaevidir. L tipi cezaevlerinde bulunan mahkumların eğitim, barınma, temizlik, güvenlik ve yemek gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmışlardır. Aynı zamanda cezaevinde kültürel, sportif ve sağlık hizmetleri de bulunmaktadır.

Ülkemizde cezaevlerinde yatan binlerce kişi bulunmaktadır. mevcut cezaevleri ve mahkum sayılarına bakıldığında ise kapasite yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle yeni cezaevleri inşa edilmektedir. L tipi cezaevleri ise bu süreçte öne çıkmaktadır.

L tipi cezaevlerinin özellikleri nelerdir?

L tipi cezaevleri binlerce kişinin aynı anda kalabileceği ve uluslararası standartlara göre yapılmaktadır. Kapalı ceza evi olarak bilinen L tipi cezaevleri, 61 tane 7 yataklı koğuş, 4 tane 3 kişilik koğuş ve 40 tane tek kişilik koğuş bulunmaktadır. tek kişilik koğuşlar 12 metrekare, ortak alan olarak kullanılan bahçeler ise 62 metrekaredir. Koğuşlarda güvenlikli camlar bulunmaktadır. koğuş kapıları belirli saatler sonrasında kapalıdır. Mahkumlar belirlenen kurallar ile birlikte koğuş ve ortak alan arasında hareket edebilmektedir.

Güvenliğin üst düzeyde olduğu L tipi cezaevlerinde güvenlik kameraları ile 7/24 inceleme yapılmaktadır. Sadece koğuşlar değil aynı zamanda yemekhane, ortak alan, tuvaletler ve koridorlar da izlenmektedir. Özellikle güvenliğin üst düzey olduğu yerler ise, görüşme alanları, hastane ve duruşma alanlarıdır. L tipi cezaevlerine izinsiz hiçbir giriş çıkış yapılamaz. Giriş ve çıkışlarda ise X-Ray, üst araması ve köpek araması gibi aramalara tabii tutulmaktadır.

L tipi cezaevlerinde kimler kalır?

Ağır cezaevleri olarak adlandırılmaktadırlar. L Tipi cezaevlerinde terör örgütü üyeleri, terör suçluları, cinayet suçluları, cinsel taciz suçluları, bebek ve çocuk tacizcileri gibi ağır suçlular bulunmaktadır. kurumda kadın ve erkekler farklı bloklarda kalmaktadır. Aynı zamanda ağır ceza alan yabancı uyruklu kişiler de L tipi cezaevlerinde kalmaktadırlar.

L tipi cezaevinde görevliler kimlerdir?

Ceza ve infaz kurumuna bağlı olan L tipi cezaevleri, Cezaevi müdürü, i müdür, müdür yardımcısı, idari personeller, saymanlar, doktorlar, hemşireler, psikologlar, sosyal hizmet uzmanı, öğretmen, katip, teknisyen, infaz ve koruma memuru, odası, hasta bakıcı, çamaşırcı, kaloriferci gibi farklı görevleri olan personeller bulunmaktadır.

Gündemin tüm manşetleri her an telefonunda! Haberport mobil uygulamasını şimdi indir!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Dünya basınından manşetler ve Türkiye’de olup biten her şey artık YouTube kanalımızda! Abone olmayı unutma! >>> Haberport YouTube kanalına abone ol!

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 11:50

YORUM EKLE