LPG'li Araçların Kapalı Otopark Yasağı Kaldırılıyor mu? LPG'li Otomobiller Kapalı Otoparklara Girebilecek mi?

LPG'li otomobillerin kapalı otopark yasağına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in düşüncelerini dile getirmesi kanunda değişim sinyalleri verdi. Peki, LPG'li araçlar için kapalı otopark yasağı kalkıyor mu? LPG'li otomobiller kapalı otoparklara alınacak mı?

LPG'li Araçların Kapalı Otopark Yasağı Kaldırılıyor mu? LPG'li Otomobiller Kapalı Otoparklara Girebilecek mi?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), 2019 yılı Ocak ayı motorlu kara taşıtları istatistik verilerine göre trafiğe kayıtlı 12 milyon 437 bin 250 adet otomobilin yüzde 37,8'ini oluşturan 4 milyon 703 bin 163 araç LPG kullanıyor.

Avrupa’daki ülkelerde ise LPG’li araçların kapalı otoparklara girmesi serbest olup araçların LPG'li olduğunu belirten herhangi bir etiket veya benzeri bir tanımlama şekli bulunmuyor.

Bu ülkelerden biri olan Fransa'da emniyet valfi ile donatılmış LPG'li araçlar kapalı otoparklara serbestçe girebiliyor. Fransa’daki bu otoparkların girişinde “Emniyet valfine sahip olmayan LPG'li araçların girişi yasaktır” ikazı Fransızca ve İngilizce ibare olarak yer alıyor.

20 yıldır devam eden LPG ile çalışan araçların kapalı otoparka girme yasağı ile ilgili değişiklik yapılacağı belirtildi.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ‘in yaptığı açıklamalar da LPG’li araçların otopark yasağı ile ilgili olumlu adımlar içeriyor.  

Alt yapılar sağlanırsa LPG’li araçların kapalı otoparka girebileceği ve AB standartlarına sahip olması yeterli görülüyor. Ancak bu altyapının olmadığı AVM’lerde LPG’li araçları bulunan müşterilerin mağduriyetinin devam edeceği görülüyor. Bu konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik, Enerji Ve Tabii Kaynaklar ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ortaklaşa çalışma yürüttüğü duyuruldu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 23:19

YORUM EKLE