02 Mayıs 2021 Pazar 15:24
Marmara Denizi tehdit altında! Müsilaj balıkları öldürüyor
Takip Et:

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bir facia yaşanıyor. Balıklar hızla ölmeye devam ediyor. Müsilaj tehlikesi git gide artışı Marmara Denizi’ni ve balık popülasyonunu ciddi oranda tehdit ediyor.

Müsilaj tehdidi etkisini göstermeye devam ediyor!

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde son zamanlarda tehlikeli bir olay yaşanıyor. Geniş tabakalar halinde yayılan Müsilaj, sahil kesimleri ve körfezi etkisi altına almaya devam ediyor. Müsilaj, balık popülasyonunu tehdit ediyor. Binlerce balık ölerek kıyıya vuruyor. Balıkların ölümüne müsilajın balıkların solungaçlarını tıkaması neden oluyor. Bir an önce bir çözüm bulunmazsa Marmara Denizi ve balık popülasyonu geri dönüşü olmayan zararlar alabileceği uzmanlar tarafından açıklanıyor.


Konuyla alakalı olarak Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizinde gerçekleşen bu tehlike hakkında açıklama yaptı.

Sarı, vatoz ve pisi balığı gibi balık türlerinin yanı sıra, kıyıya bu dönemlerde yumurtlamak için yaklaşan gümüş balıklarının müsilajdan etkilenip öldüğünü açıkladı. Sarı, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı;

 "Müsilaj şu anda Marmara Denizi'ndeki en büyük sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bunun oluşmasında üç temel faktör var. Bir tanesi bu sene Marmara Denizi soğuyamadı. Önümüzdeki senelerde de küresel iklim değişikliğine bağlı olarak daha sık göreceğiz bu soğuyamama olayını. Suyun sıcaklığı yüksek. İkinci olarak ise Marmara Denizi'nin çevresinde 25 milyon insan yaşıyor ve müthiş bir endüstri var. Bu endüstri ve nüfusun atıklarının tamamı dolaylı ya da doğrudan Marmara Denizi'ne bırakılıyor. Bu yüzde azot fosfor yükü denilen besin elementlerinin ve besin tuzlarının miktarı yükseldi. Bir de deniz şartları durağan olduğu için bu üç şart bir araya geldiğinde bazı plankton türleri, alg türleri hızlı çoğalmaya başladılar. Mevcut azot fosfor yükünün yüksek olması ve deniz şartlarının durağan olmasına bağlı olarak. Bunların ortaya çıkardığı salgı ve bakterilerin de kümelenmesi ile birlikte deniz salyası, müsilaj ya da balıkçıların tabiri ile kay kay dediğimiz olayın ortaya çıkmasına neden oldu. Şu anda müsilaj tabakaları yüzeyden başlayıp 30 metreye kadar devam ediyor. Denizin altı, üstünden daha kötü vaziyette. Bunların bir kısmı havaların ısınması ile birlikte parçalanarak üste çıkmaya başladı. Bir kısmı da parçalanarak denizin dibine çökmeye başladı. Denizin dibine çökenler balıkları öldürmeye başladılar. Yaklaşık 5 kilometrelik bir mesafede binlerce balık ölüsü ile karşılaştık. Misakça, Şirinçavuş sahillerinde daha çok dip balıklarını öldürdü. Vatozlar, pisi balıkları onların çok sayıda ölmüşlerine rastladık. Bugünlerde Marmara kıyılarında yumurtlayan gümüş balıkları, yumurtlamak için kıyıya gelen bu balıklar kıyıda kümelenmiş olan müsilaj tabakaları nedeniyle oksijensiz kaldılar ve yoğun şekilde onların ölüleri ile karşılaşmış olduk. Dolayısıyla Marmara'da durum çok kritik” diyerek durumun ciddiyetinin altını önemle çizdi.

Dekan Mustafa Sarı, tehlikenin giderek arttığını dile getirirken çözüm yolları için halkı bilgilendirdi. Öncelikle alınması gereken ilk önlem küresel iklim değişikliğinin önüne geçmek. Denizin ısınmasının engellenemeyeceği için yapılacak çalışma denizin yükünü azaltmak olmalıdır. Denize bir litre bile arıtılmadan denize dökülmemelidir. Deniz temiz tutulacak ve azot fosfor yükü azaltılacaktır. Aksi takdirde Müsilaj tehlikesi daha da artacak ve önüne geçilmez boyutlara ulaşacak. Müsilajdan mağdur olan balıkçılar için destek yapılmalıdır.


Son Güncelleme: 02.05.2021 16:57
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.