Mars'taki uzay yaralanmalarında çığır açan buluş! 3D yazıcıdan üretilen yapay deri üretiliyor

Araştırmacı bilim insanları, uzayda yaşanan yaralanmalara karşı 3 boyutlu yazıcılar ile kemik ve deri üretmeyi başardılar. Böylelikle Mars yolculuğunda yaralanan astronotlar orada kendi kendilerini iyileştirebilecekler.

Mars'taki uzay yaralanmalarında çığır açan buluş! 3D yazıcıdan üretilen yapay deri üretiliyor

Mars, üzerinde en çok araştırma yapılan en çok bilgi ve veri toplanılan bir gezegenlerin başında geliyor. Yakın gelecekte ise Mars'a yolculuğun mümkün olduğunu savunan bilim insanları uzay araştırmalarında çığır açan bir buluşa imza attılar.

Tabi uzay görevlerinde meydana gelebilecek kaza ve yaralanmalara müdahale etmek, dünyada olduğu kadar kolay olmuyor. Bununla ilgili yeni bi yöntem araştıran Dresden Teknik Üniversitesi'de çalışan bir grup bilim insanı 3 boyutlu yazıcılardan yararlanarak, kemik ve deri dokusunu bu yazıcılardan elde etmeyi başardı.

Henüz prototip aşamasında olan bu yeni teknoloji, özellikle insan vücudunun yavaş iyileşme sürecini hızlandırmayı mümkün hale getirecek.

Araştırmaları ile ilgili açıklama yapan Avrupa Uzay Ajansı Yapılar, Mekanizmalar ve Malzemeler Anabilim Dalı Başkanı Tommaso Ghidini, yanık vakalarında farklı birinden alınan dokunun alınan kişide kalıcı yara oluşturabilme ihtimalinin bulunduğunu belirterek,  "Vücudunda yanık oluşan bir astronata başka bir astronottan alınan deri dokusunun nakledildiğinde aynı zamanda dokuyu bağışlayan kişide de kolay iyileşmeyen bir yara oluşuyor. Bunun önüne geçmek için yaptığımız çalışmalar kapsamında artık biyobaskı yoluyla deri üretmek mümkün." diye konuştu


Kemik üretmek için ise katkı malzemesine kalsiyum fosfat ekleyen bilim insanları, kemik yapısına destek sağlayan kalsiyum fosfatın, kemik büyüdükçe vücut tarafından emildiği açıklamasında bulundular.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 01:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler