Mayıs 2019 Celbi Yedek Subayların Sevk İşlemleri! Sevk İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Milli Savunma Bakanlığı Mayıs 2019 için yedek subayların sevk işlemleri ile ilgili duyuru metni yayınladı. Yedek subaylık sınıflandırma sonuçlarının 19 Nisan 2019 günü duyurulacağı açıklandı.

Mayıs 2019 Celbi Yedek Subayların Sevk İşlemleri! Sevk İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Milli Savunma Bakanlığı 2019 yılında silahaltına alınacak erkekler için duyuru yayınladı. Sevk ve sınıflandırma durumlarına ilişkin detayların yer aldığı duyuru metninde, askerlerin başvuru esnasında yanlarında bulundurması gerekenler ve daha fazlası yer alıyor.

Mayıs 2019 Yedek Subay Celp Detayları

2008/05, 2018/6 ve 2018/7 yoklaması yapılanlar, 1983 veya daha sonraki tarihte doğan ve 28 Şubat 2019 tarihine kadar yoklamasını yaptıranlar yedek subay listesine alınacaktır. Listeye erken sevk başvuruları onaylananlar, yükseköğrenim kurumu mezunu olup uzun dönem statüsünde askerlik yapmaya kabul edilenler, dövizli veya bedelli askerlik kapsamında olmayan bireyler yedek subay rütbesinde askerlik yapacak.

Sevk Öncesinde Hazırlık Detayları

2019 yılı Mayıs ayında yedek subay celbine alınmak isteyen bireylerin 1 Aralık 2018 ile 31 Mart 2019 tarihlerinde sevk işlemlerini hazırlamış olması gerekmektedir. Bu bireyler e-devlet üzerinden hazırlık işlemlerini gerçekleştirmiş olmalarına karşın, müracaatlarını gerçekleştirmeyen adayların başvuruları reddedilecek. Ancak istisna raporu olan kişiler için bu anlamda imtiyaz tanınacak.

Hazırlık süreci tamamlanan kişiler raporları tamamlandıktan sonraki ilk iş gününde Askerlik Şube Başkanlığı’na başvuruda bulunmalıdır. 31 Mart 2019 gününe kadar herhangi bir geçerli gerekçesi olmamasına rağmen başvuruda bulunmayanlara bakaya işlemi yapılacaktır. Bu kişiler aynı zamanda idari para cezası ödemekle de yükümlü olacaktır.

Sevk İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Başvuruda bulunacak bireylerin; lisans diploması, transkript belgesi, YDS belgesi ile başvuruda bulunması gerekiyor.

MSB duyurusunda yedek subaylık başvurusunda bulunan bireylerin sonuçlarının 19 Nisan 2019 günü açıklanacağı aktarıldı. Adaylar yedek subay olmaya hak kazanıp kazanmadığını e-devlet üzerinden öğrenebilecek. Sınıflandırma sürecine tabii tutulan kişiler için yeniden bir işlem yapılmayacaktır. Adaylar, sevk başlangıç tarihinden bir gün öncesinde sevk evraklarını almak durumundadır. Almayan bireyler ise ancak Askerlik Şubesi Başkanlıkları tarafından evraklarını teslim alabileceklerdir.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 02:14

YORUM EKLE