İstanbul 25°
parçalı az bulutlu
07 Nisan 2019 Pazar 00:44
Memurlar Ücretsiz İzni Hangi Durumlarda Kullanabilir? Memurlar Kaç Defa Ücretsiz İzin Kullanabilirler? Memur İzinlerinde Yeni Düzenlemeler
Takip Et:

MEMURLAR ÜCRETSİZ İZNİ HANGİ DURUMDA KULLANABİLİR? 

Devlet memurları için Memurlar Kanunu’nda tanınan bazı durumlarda maaş almadan izne ayrılma hakkına sahiplerdir. Aylıksız izin olarak da isimlendirilen ücretsiz iznin hangi durumlarda ne süreyle kullanılabileceği, yasada açıkça belirtilmiş durumdadır. 657 sayılı kanuna göre devlet memurları, belirtilen durumlarda maaşlarından vazgeçerek bir süreliğine çalışmama hakkına sahip oluyorlar. Kimlerin hangi durumlarda ücretsiz izne ayrılabileceği ve bunun için karşılıklı rıza aranıp aranmadığı ile ilgili detaylar haberimizde… 

Kimler Ücretsiz İzin Kullanabilir? 
 
-Memura, 105‘inci maddenin son fıkrası uyarınca verilen iznin bitiminden itibaren, sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, istekleri üzerine on sekiz aya kadar aylıksız izin verilebilir. 
 
-Doğum yapan memura, 104'üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmi dört aya kadar ücretsiz izin verilir. 
 
-Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşlerine, çocuğun ana ve babasının rızasının kesinleştiği tarihten veya vesayet dairelerinin izin verme tarihinden itibaren, istekleri üzerine yirmi dört aya kadar aylıksız izin verilir. Evlat edinen her iki eşin memur olması durumunda ise bu süre, eşlerin talebi üzerine yirmi dört aylık süreyi geçmeyecek şekilde, birbirini izleyen iki bölüm hâlinde eşlere kullandırılabilir. 
 
-Özel burs sağlayan ve bu burstan istifade etmesi için kendilerine aylıksız izin verilenlerde dâhil olmak üzere burslu olarak ya da bütçe imkânlarıyla yetiştirilmek üzere yurtdışına gönderilen veya sürekli görevle yurtiçine ya da yurtdışına atanan veya en az altı ay süreyle yurtdışında geçici olarak görevlendirilen memurların yanı sıra diğer personel kanunlarına tâbi olanlar ile yurtdışına kamu kurumlarınca gönderilmiş olan öğrencilerin memur olan eşleri ile 77’nci maddeye göre izin verilenlerin memur olan eşlerine görev veya öğrenim süresi içinde aylıksız izin verilebilir. 
 


-Memura, yıllık izinde esas alınan süreler itibarıyla beş hizmet yılını tamamlamış olması ve isteği hâlinde memuriyeti boyunca ve en fazla iki defada kullanılmak üzere, toplam bir yıla kadar aylıksız izin verilebilir. Ancak, sıkıyönetim, olağanüstü hâl veya genel hayata müessir afet hâli ilan edilen bölgelere 72’nci madde gereğince belli bir süre görev yapmak üzere zorunlu olarak sürekli görevle atananlar hakkında bu bölgelerdeki görev süreleri içinde bu fıkra hükmü uygulanmaz. 
 
-Aylıksız izin süresinin bitiminden önce mazereti gerektiren sebebin ortadan kalkması hâlinde, on gün içinde göreve dönülmesi zorunludur. Aylıksız izin süresinin bitiminde veya mazeret sebebinin kalkmasını izleyen on gün içinde görevine dönmeyenler, memuriyetten çekilmiş sayılır. 
 
-Muvazzaf askerliğe ayrılan memurlar askerlik süresince görev yeri saklı kalarak aylıksız ücretsiz izne ayrılır. 

Ücretsiz İzin İçin Karşılıklı Rıza Gerekir Mi? 
 
657 sayılı Kanunun 108 inci maddesinin 1. fıkrasında "izin verilebilir" ifade edilmesi idarenin takdir hakkı olduğu anlamına gelmektedir. İdare iznin gereklerine ve sebeplerine aykırı hareket edilmesi halinde durumu idari yargıya götürülebilir. Bunun yanı sıra doğum sebebiyle alınan izinler istisnadır, rıza gerekmez. 

Hasta Yakınları Sebebiyle Ücretsiz İzin Alınabilir Mi? 
 
105. Maddede; "Ayrıca, memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır." Şeklinde ifade edilmektedir. Burada ifade edilen yakınlar; ana, baba, eş, çocuk ve kardeşlerdir. 

Memurlar Kaç Defa Ücretsiz İzin Kullanabilirler? 
 
Memurlar, memuriyeti süresince her durum ve her kişi için belirlenen azami süre kadar ücretsiz izin kullanabilir. 


Son Güncelleme: 07.04.2019 00:44
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.