08 Kasım 2019 Cuma 20:35
Memurların siyasi parti üyeligi yasal mıdır? Memurlar siyasi parti üyesi olabilir mi?
Takip Et:

Devlet kurumları kapsamında çalışmakta olan memurlar, siyasi partilere üye olup olamadıklarını merakla araştırmaktadırlar. Devlet memurlarının siyasi partiler ile ilişkileri, kanun kapsamında belirlenmiştir.

Devlet memurluğuna giriş koşulları arasında şimdiye kadar “siyasi partilere üye olamazlar” gibi bir madde yer almamaktadır. Fakat bu durum memurların siyasi partilere üye olabilecekleri anlamına da gelmiyor. Bunun sebebi ise devlet memurlarının yasal durumlarını belirleyen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu olarak karşımıza çıkıyor 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. Maddesinde Devlet Memurlarının siyasi partilere üyeliği ile ilgili olarak aşağıdaki ifadeler kullanılmış durumda.

"Devlet Memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar. Hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar"

Memurlar Siyasi Partilere Üye Olursa Ne Ceza Alırlar?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/E maddesinde memurların siyasi partilere üye olmaları halinde alacakları cezalara yer verilmiştir. Bu madde kapsamında siyasi partilere üye olan devlet memurlarının, memurluktan çıkarılacakları ifade edilmiştir.

Yine 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 98. Maddesi’nde devlet memurlarının bu kanun hükümlerine göre memurluktan çıkarılması durumunda memurluğun sona ereceği hükmü ifade ediliyor.

Siyasi Partiler Kanunu Ne Diyor?

Devlet memurlarının siyasi partilere üye olmaları kapsamında Siyasi Partiler Kanununu da bazı hükümler veriyor. Bu kanun kapsamında yer alan maddelere bakıldığında devlet memurlarının üyelikleri hakkında şu ifadelere yer veriliyor;

“Hakimler ve savcılar, Sayıştay dahil yüksek yargı organları mensupları, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri, yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, Silahlı Kuvvetler mensupları ile yükseköğretim öncesi öğrencileri siyasi partilere üye olamazlar.”

Son Güncelleme: 08.11.2019 20:35
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.