Milyonlarca Vatandaştan Artık Alınmayacak

Yargıtay, bütün belediyeleri ve vatandaşları ilgilendiren bir kararı onadı. Artık kanalizasyon hizmeti almayan semtlerden atık su bedeli alınmamasına hükmedildi.

Milyonlarca Vatandaştan Artık Alınmayacak

Ankara’da hazır beton üretim tesisinde kuyu suyu için kaçak tutanağı tutuldu. Tesis işletmecisi de bu durumda kuyu suyu abonesi oldu. Belediye kısa süre sonra şehir suyu aboneliği olan işletmeci için icra takibi başlattı. Belediyenin işletmeciye açtığı davalar sonucunda, işletmeci düzenlenen 134 bin 250 TL’lik faturayı ödedi. İşletmeci pes etmedi ve Ankara 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne gitti.

Ödediği paranın iadesini talep eden işletmeci, kanalizasyon hizmeti olmayan yerde atık su bedeli ödemekte olduğunu dile getirdi. Burada kuyu suyu ve şehir suyu bedelinin haksız kazanç olduğundan bahseden davacı, yaptığı 134 bin 250 lirayı faiziyle talep etti.

Tarihi Bir Karar Verdi

Mahkeme; belediyeyi haksız buldu, belediye ise kararı temyiz ettirme yoluna başvurdu. Yargıtay ise belediyenin bu kararını bozdu ve Ankara 4. Asliye Ticaret Mahkemesi davayı değerlendirmeye aldı. Belediyenin kendi yönetmeliğiyle bedel talep edemeyeceğini yazan kararda tarihe geçti.

Yargıtay, kanalizasyon sistemi olmayan yerlerde atık su bedelinin alınamayacağına karar verdi. Tarifeler yönetmeliğinde yapılan düzenlemelerle, alınan bu haksız tutarın hukuki dayanağı olmadığına hükmedildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 00:44

YORUM EKLE