MSB şehit sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet MSB şehit isimi sorgulama

E-Devlet veya resmi adıyla e-Devlet Kapısı, devlet hizmetlerini kolaylıkla görüntüleyebileceğimiz bir alandır. 20 Nisan 2006 tarihinde hizmete açılan bu sistemde pek çok bilgiye erişim mümkün hale gelmiştir. Önceden e-Devlet üzerinden şehit sorgulama yapılabiliyordu. Peki, hala yapılabiliyor mu? MSB şehit sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet MSB şehir ismi sorgulamanın detayları…

MSB şehit sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet MSB şehit isimi sorgulama

E-Devlet, kamu hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda, güvenli, kesintisiz ve hızlı olarak vatandaşa bilgi aktarımını sağlayan sistemdir. Devletle ilgili işlemlerin kurumlara gitmeye gerek kalmaksızın hallolmasını sağlayan E-Devlet, şehit sorgulama işlemini de intenet aracılığıyla yapmamızı sağlıyor.  Eğer herhangi bir yakınınızın veya tanıdığınızın şehit düşmüş olabileceğini düşünüyorsanız, o kişi ile ilgili bilgileri alıp şehit düşüp düşmediğini öğrenebilirsiniz.

Şehit olduğu düşünülen kişi ile ilgili öğrenilmesi gereken bilgiler şunlardır:

-TC kimlik numarası

-Sicil numarası

-Adı soyadı

-Baba adı

-Anne adı

-Lakabı

-Doğum tarihi

-Doğum ili, ilçesi, mahallesi veya köyü

-Harp, statüsü, sınıfı ve rütbesi

MSB şehit sorgulama nasıl yapılır?

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı şehit sorgulama sistemine önceden E-Devlet üzerinden erişim yapılabiliyordu. E-Devlet şifresi ile E-Devlet Kapısı sistemine girerek şehit düştüğünü düşündüğünüz kişiyi sorgulayabiliyordunuz. Fakat bu uygulama yakın bir zamanda kapatıldı. Burada kapatılan sorgulama sistemine Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi intenet sitesinden ulaşmanız mümkün. Bakanlık, ‘’ Türkiye Şehitlerini Anıyor’’ projesi kapsamında şehit sorgulama hizmetini halka açtı.

MSB şehit sorgulama yapmak için:

-Şehit bilgi kapısı sayfasına giriş yapın

-Sorgulama yapabilmek için devam et butonuna tıklayın

-Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza bir sorgulama ekranı gelecektir. İstenilen bilgileri eksiksiz girdikten sonra ‘’ şehidimi ara’’ butonunun üzerinde bulunan doğrulama kodunu, ekranda verilen boşluğa aynen yazmalısınız.

Ayrıca, şehit isminin sağında bulunan ‘’ok’’ işaretine tıklarsanız, açılan pencerede şehit yakını başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuruda bulunmak için istenilen bilgiler:

-TC kimlik numarası

-İsim, soyisim

-Telefon numarası

-E-posta adresi

-İkamet adresi

Eğer şehit yakını başvurusu yaptıysanız ve başvurunuzun durumunu öğrenmek istiyorsanız bu adımları takip etmelisiniz:

-Bu işlemde Milli Savunma Bakanlığı’nın intenet sitesinde ki ‘’Şehit Bilgi Kapısı’’ adresinden yapmalısınız.

- Girdiğiniz sayfada sayfanın sol alt köşesinde bulunan ‘’başvuru durumu görüntüleme’’ butonuna tıklayın

- Açılan sayfada istenilen bilgileri girin

- Son olarak ‘’başvuru ara’’ butonuna basarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 Şehit sorgulaması yapmak için yapılması gereken işlemler bunlardır ve erişim çok kolaydır. Fakat ne yazık ki gazi sorgusu yapmak için sistem henüz kurulmamıştır. Gazi yakınıysanız ve gazi yakını haklarından yararlanmak istiyorsanız, gazi olduğunu düşündüğünüz yakınınızın görev yaptığı Kuvvet Komutanlığına (Kara, Deniz, Hava, Jandarma, Sahil Güvenlik) bizzat başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Şehit ya da gazi olan yakınınızdan size gelen hakların neler olduğunu öğrenmek için 0 800 314 11 11 numaralı TSK Bilgi Hattını arayabilirsiniz.

Şehit sorgulaması yapabilen savaşlar hangileridir?

Milli Savunma Bakanlığı’nın arşivinde bulunan şehit bilgilerine ulaşabileceğiniz ve şehit sorgulaması yapabileceğiniz savaşlar şunlardır:

-Kırım Savaşı

-Osmanlı Rus Savaşı

-Osmanlı Yunan Savaşı

-Trablusgarp Savaşı

-Balkan Savaşları

-Birinci Dünya Savaşı

-Kurtuluş Savaşı

-Kore Savaşı

-Kıbrıs Barış Harekatı

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 19:18

YORUM EKLE

Popüler Haberler