Muayene Olduktan Sonra Ne Zaman Askere Gidilir? Askere Gidilecek Tarih Kaç Gün Önce Belli Olur?

Askerlik çağına gelen ve askerlik şubelerinde tecil hakkını kullanmayan, bozduran veya tecil süresi dolan kişiler muayene olduktan sonra boşluk durumuna bağlı olarak birliklerine teslim olurlar. Askere gidecek gençlerin en çok merak ettiği konular arasında yer alan Muayene olduktan sonra ne zaman askere gidilir? ve Askere gidilecek tarih kaç gün önce bellir olur? sorularını sizler için araştırdık. İşte detaylar.

Muayene Olduktan Sonra Ne Zaman Askere Gidilir? Askere Gidilecek Tarih Kaç Gün Önce Belli Olur?

T.C. vatandaşı olan bütün erkekler askerlik çağına geldikleri zaman vatani görevini yerine getirmekle yükümlüdür. Askerlik çağına gelmiş ve bir an önce askere gitmek isteyen birey muayeneye girer ve celp dönemi belirlenir. Atanan tarihler içerisinde kişinin birliğine teslim olması gerekmektedir.

Lise mezunları için tecil hakkı üç yıl iken, lisans mezunları için bu süre iki yıldır. Tecil süresi dolan kişinin muayene işlemleri tamamlanmak zorundadır. Aksi takdirde kişi kaçak olarak görünür ve bundan dolayı da yaptırımlarla karşı karşıya kalırlar.

Sonraki Dönemlere Atabilir

Tecil süresini dolduran bir kişinin muayene işlemleri tamamlandıysa bir sonraki celp döneminde birliğe teslim olabilir. Ancak yoğunluk olması halinde kişi ilerleyen celplerde de vazifesini yerine getirebilecektir. Askerlik çağına gelen ancak kendi döneminde gitmeyen kişiler muayene olduktan en geç iki hafta birliğine sevk edilir. Bu kişiler devre kaybı sıfatıyla vazifesini yerine getirmeye başlar.

Muayene Olup Teslim Olmazsam Ne Olur?

Muayene olmasına rağmen askere gitmeyen bireyler askerden kaçmış sayılacaktır. Asker kaçağı olarak sayılan süre boyunca her gün para cezası ödemek zorundadır. Cezanın karşılanabilmesi için dosya mahkemeye sevk edilir ve eğer tutar ödenmezse kişinin mal varlığı haczedilir. Mahkeme gerekli gördüğü durumlarda kişi hakkında hapis cezası da çıkarabilmektedir.

Muayene olan ancak daha sonra askere gitmekten vazgeçen kişilerin;

Askerliğine engel bir sağlık sorunu olması gerekmektedir. Üç kez arka arkaya sağlık raporu alan kişiler askerlikten muaf tutulmaktadır. Muayene sonrasında eğitim süreci sebebiyle askerlik tecil ettirilebilmektedir. Celp dönemi gelmiş ancak erteleme yaptırmamış ve asker kaçağı sayılmaya başlanan kişilerin eğitim durumunu gösteren bir belge ile askerlik şubesine başvurması gerekir. Ancak bu işlem gerçekleştirilirken kaçak sayılan süre için idari para cezası ödenmelidir.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 10:44

YORUM EKLE

Popüler Haberler