Mübaşir, Zabıt Katibi, Gardiyan (İnfaz Koruma) Başvuru Şartları Neler? Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Tarihleri Belli Oldu mu?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün personel alım açıklamalarından hareketle vatandaşlar mübaşir, zabıt katibi, gardiyan (infaz koruma) kadrolarına başvuru şartları neler ve Adalet Bakanlığı personel alımı başvuru tarihleri belli oldu mu sorularının yanıtını aramaya başladı. Bakan Gül, alımlar ile ilgili net bir tarih vermezken açılacak kadrolara toplam 17 bin alım yapılması bekleniyor.

Mübaşir, Zabıt Katibi, Gardiyan (İnfaz Koruma) Başvuru Şartları Neler? Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Tarihleri Belli Oldu mu?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 2019 yılında Ceza Tevkif Evleri’nde personel alımı yapılacağını açıklamıştı. Gül, alımlar için net bir tarih vermezken; katip, mübaşir, infaz koruma memuru, gardiyan ve şoför kadrolarına kısa süre içerisinde istihdam gerçekleşeceğini işaret etmişti. Gül’ün açıklamalarından sonra kamu kurumlarında görev almak isteyen binlerce kişi personel alım duyurusuna kilitlendi.

Adalet Bakanlığı’nın yapılacak alımlarla 17 bin yeni personeli istihdam etmesi bekleniyor. Adaylar, CTE ve Adalet Bakanlığı’nın yapacağı yeni açıklamaları an be an takip ediyor. Memur kadrosunda yer almak isteyen binlerce kişi açık bulunan pozisyonlara başvuru yapmak için yayınlanacak duyurulara kilitlendi.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Memur kadrolarına başvuracak adayların;

T.C. vatandaşı olması, kamu haklarından mahrum bırakılmamış olması, kasten işlenen bir suçtan bir yıl veya daha uzun süreyle olmak suretiyle hüküm giyen bireyler af kapsamında serbest bırakılmış olsalar dahi; zimmet, irtikap, anayasal düzene, rüşvet, hırsızlık, nitelikli dolandırıcılık, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırmak ve hileli iflas gibi suçlarla itham edilmişler ise başvuruda bulunamazlar.

Erkek adayların askerlikle ilişiği bulunmaması, ertelenmiş veya yedek sınıfta bulunması gerekmektedir. Süreci başarıyla tamamlayan adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunun olumlu neticelenmesi gerekmektedir. Adayların 2017-2018 KPSS’lerinden en az 70 puan almış olması; katiplik için 35 yaş, gardiyanlık için 30 yaşından daha büyük olmaması gerekmektedir.

İnfaz Koruma Memuru Olma Şartları Nelerdir?

Bakanlığın açacağı tahmin edilen infaz koruma memuru kadrosuna başvuruda bulunacak adayların;

En az lise veya dengi kurumlardan mezun olması,

Erkeklerin 1.70cm’den, kadınların ise 1.60cm’den daha uzun olması,

KPSS’den en az 70 puan almış olması,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının olumlu sonuçlanması,

30 yaşından daha büyük olmaması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 19:40

YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 1 ay Önce

sayın adalet bakanımızdan talebimiz katiplikte otuz beş yaş sınırı kaldırılsın. bu ülkede binlerce üniversite mezunu insan bu engele takılıyor .

Leyla
Leyla - 1 ay Önce

Kpss ve bayan boy dusurulsun

Cte
Cte - 1 ay Önce

Alım ne zaman

Keda
Keda - 1 ay Önce

Valla bazen başvuru tarihini öğrenmek için internet bulamıyorum.Allah aşkına belli bir tarih verin bizde rahatlayalim sizde.