Muhtaç aylığı nasıl ve nereden alınır? Muhtaç aylığı başvuru ve alma şartları

2019 yılında muhtaç aylığı başvuru ve şartları değişti. İşte muhtaçlık maaşı güncel başvuru şartları, gereken evraklar ve merak edilenler.

Muhtaç aylığı nasıl ve nereden alınır? Muhtaç aylığı başvuru ve alma şartları

Muhtaç aylığı, sosyal güvencesi ve aylık geliri bulunmayan vatandaşlara Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan bir olanaktır. Muhtaç aylığı için başvurular Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yapılmakta ve bu kurum burs,  maaş ve hibe gibi olanaklar sağlamaktadır.

Muhtaç Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Muhtaç aylığı alabilmek için;

Yetim olmak,

Yüzde 40 veya daha yüksek derecede engelli olmak,

SGK kapsamında herhangi bir yerde çalışmamak,

Geliri olmamak gibi şartların olması gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı Başvuru Detayları

Muhtaç aylığı başvuruları Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Kurumdan veya VGM resmi web sayfasından alınacak başvuru formu ile başvuru gerçekleştirilmelidir. Bu noktada engelli ve yetimler için farklı başvuru formları bulunmaktadır. Buna göre engelli bireyler engelli başvuru formu, yetimlerse yetim başvuru formunu doldurmalıdır.

Muhtaç aylığı başvuruları şahsen yapılmalıdır. Başvuru sahibi yalnızca kendisi için başvuru yapabilmektedir. Artık Vakıflar Genel Müdürlüğü web sayfası üzerinden de başvuru yapılabildiğinden başvuru yapabilmek için kuruma doğrudan müracaat etmeye gerek yoktur. Başvurular posta yoluyla da yapılabilmektedir.

Mahkemeyle Bakım Altına Alınanlar Muhtaç Aylığı Alabilir mi?

T.C.’den yardım, destek veya burstan yararlanmayanlar ancak muhtaçlık aylığı alabilirler. Sosyal güvencesi veya geliri olmayan bireyler mahkeme kararıyla bakım altına alınmamışsa muhtaçlık maaşı alabilmektedir.

Mal Varlığı Bulunanlar Muhtaç Aylığı Alabilir mi?

Muhtaç aylığı başvurusunda bulunacak kişi üzerine tapu veya ruhsat mevcut ise Vakıflar Genel Müdürlüğü kişiyi değerlendirmeye alacaktır. Buna göre üzerine ev veya otomobil bulunanlar muhtaç aylığı alamazlar. Yalnızca taşınmazlar değil, taşınır malların da başvuru sahibi üzerine olmaması gerekmektedir.

Muhtaç Aylığında Yaş Şartı Var mı?

Engelli aylığı başvurularında yaş sınırı bulunmamaktadır ancak yetim aylığı almakta olan çocuklar için 18 yaş şartı aranmaktadır.

Muhtaçlık Aylığı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Muhtaçlık aylığı başvurusunda bulunurken;

Başvuru formu,

İkametgah belgesi,

Yetim veya engellilik belgesi,

T.C. kimlik fotokopisi gerekmektedir.

Engelliler İçin Muhtaçlık Aylığı Başvuru Formunda Doldurulacak Bilgiler

Muhtaçlık aylığı başvuru formunda engelliler formda;

Engel oranı, medeni durum, SGK durumu, bakım ücreti, devlet yardımları ve aylık gelir gibi bilgileri eksiksiz ve doğru olarak dolduracaktır. Yanlış beyanatta bulunan başvuru sahiplerinin muhtaç aylığı başvurusu reddedilecek, eğer daha sonra fark edilirse ödenen tutar yasal faiziyle geri alınacaktır.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 18:34

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zehra
Zehra - 9 ay Önce

Merhaba ben 17 yaşındayım babam vefat etti dul maaşı alıyoruz bu aylıktan yararlanabilir miyim bir de lise staji yapıyorum henüz yatmadi ama 500 civarı bir aylık bağlanacak basvursam kabuk edilir mi

Asiye
Asiye - 7 ay Önce

Esim cezaevinde 12 buçuk yıl hüküm yedi iki oğlum var ikiside okula gidiyor biri 6 diğeri 8 yasında gelir olarak küçük oğluna ekonomik destek bağlandı ama yetmiyor evimiz kira kimsemiz yok lütfen cevap atin

şirin
şirin - 5 ay Önce

slm ben cok zor durumdayim lutfen yardim edin hic bir gelirim yok issizim aylardir is ariyorum bulamiyorum kiramida odeyemedim Allah rizasi icin yardim edecek yokmu dul bir bayanim


Popüler Haberler