Mutlaka İzlenmesi Gereken Sinema Tarihinin En İyi 15 Sinema Filmi

Hayatta yapmadığınızda eksik hissedeceğiniz bazı şeyler vardır. Aşağıda sıraladığımız filmleri izlemezseniz gerçekten de eksik olarak yaşamaya devam edeceğinizi iddia ediyoruz. Sinema tarihinin en iyi 15 filmi sizlerle.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Sinema Tarihinin En İyi 15 Sinema Filmi

Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 15 Film

Sadece iyi olmakla yetinmemiş aynı zamanda izleyicilerin kalbinde taht kurmuş ve kendini defalarca kez izletmiş 15 tane filmi siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.

Daha önceden çekilmiş olan on binlerce film arasından en iyi 15 tanesini seçmek elbette ki çok zor olacaktır. Bu noktada her film her izleyende aynı heyecanı yaratmıyor olduğunu da göz ardı etmemek lazım. Buna rağmen bazı filmler var ki, gerçekten en iyi filmler arasında sayılmayı hak ediyorlar. Film süresi boyunca gerçek hayatla bağlantınızı kesen ve sizi içine çeken bu filmleri bizler siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Listede olmaması gerektiğini düşüneceğiniz bazı filmler olacaktır elbet, bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorum bölümünden belirtebilirsiniz değerli okurlarımız. Şimdi beraber hazırladığımız listemize göz atalım.

15) Seven Samurai ( Yedi Samuray) IMDb:8.7

Haydutlar tarafından yapılan saldırılardan bıkan köylüler kendilerini koruması için 7 adet samuray tutarlar. Japon kültürünü çok iyi anlatan film 3 saat 30 dakika. Çok uzun bir süreye sahip olsa da sıkılmadan izleyebileceğiniz bir film olan Seven Samurai çok ilgi çekici kılıç savaşlarını da gösteriyor.

14) Beauty and the Beast ( Güzel ve Çirkin) IMDb: 8.0

91 senesinde çekilmiş ve senesinin ilk uzun metrajlı animasyon filmi olmuş Güzel ve Çirkin günümüzde gerçeğinin de çekildiği bir film haline gelmiştir. Karakterler, mizah ve müzikleriyle üstünde çok düşünüldüğünü kanıtlayan bir film olan Güzel ve Çirkin’in tek sıkıntısı görüntü kalitesi. Şimdiki animasyonlara göre çok daha eskide kalan görüntü kalitesi biraz canınızı sıkabilir fakat bu filmin kalitesini değiştirmeyecektir.

13) Fıght Club (Dövüş Kulübü) IMDb:8.8

99 senesinde vizyona girmiş film Dünya’da büyük yankı uyandırarak herkes tarafından tartışılmıştı. Popüler kültür eleştirisinin ayyuka çıktığı bir film olan Dövüş Kulübü’nü ilk defa izleyen izleyicilerin ilk izlemelerinde filmin tamamını anlamlandırmasına neredeyse imkan yoktur. Güçlü senaryosu ağızları açık bırakmıştır.

12) Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorun Dönüşü) IMDb: 8.8

1980 yapımı olan bu seri çıkana kadar, serinin hayranları Luke ve Leia’nın ikiz kardeş olduklarından bihaberlerdi. Bunun yanında ünlü Darth Vader’ın akıllarda kazınan ve bir daha silinmeyen ‘‘ I am your father’’ sözünü de bu filmde söylemiştir. Film unutulmazlar arasına girmiştir böylelikle.

11) One Flex Over The Cuckoos Nest ( Guguk Kuşu) IMDb: 8.7

Guguk Kuşu filmi ilk gösterime girdiğinde tarihteki 5 ayrı alanda Oscar Ödülü kazanan 2. Film olmuştu. Aynı başarıyı kendinden 20 sene sonra Kuzuların Sessizliği filmi gösterebildi. Guguk Kuşu filmi İsveç sinemalarında 11 sene boyunca gösterimde kaldı ve kalitesini ispatlamaya devam etti.

10) Singin’ In The Rain ( Yağmur Altında) IMDb: 8.3

Seyircisine hem mutluluğu hem de hüznü yaşatan nadir filmlerden biri olan Yağmur Altında, müzikal filmler arasında en iyiler arasında görülüyor. 1952 senesinde çekilen film halen akıllardan silinmiş değil.

9) Spirited Away ( Ruhların Kaçışı) IMDb: 8.6

Japonların hayat tarzlarına ya da anime filmlerine olan önyargılarınızdan kurtulacağınız film bu film sayın okurlarımız. Dünya ‘da bu zamana kadar çıkarılmış olan anime filmler arasında en çok kazancı elde eden 2. Film olan Ruhların Kaçışı en iyi animasyon alanında Akademi Ödülünü kazanmış. Tanrılar dünyasında hayatta kalmaya ve domuza dönüşmüş ailesini geri getirmeye çalışan bir kızın öyküsü anlatılıyor filmde.

8) Schindler’s List ( Schindler’in Listesi) IMDb: 8.9

Oscar Ödülü’nü 7 farklı alanda alan film, bilinen her şeyi alt üst ediyor. Alman bir iş insanının 2. Dünya Savaşı’ndaki öyküsü konu edilen filmde kurduğu fabrika ile 1100 Yahudi’nin hayatını kurtaran bu iş adamının yaptıkları sahneleniyor. 1993 senesinde çekilen film 3 saat 15 dakika olsa da gözünüzü kırpmadan izleyeceğinize eminiz. Bu filmin bir başka özelliği ise yönetmeninin bu filmi hiçbir ücret almadan çekmiş olması. Renkli çekebilecekken siyah beyaz çekilmesinden dolayı da zamanında çok tartışılmıştı.

7) 12 Angry Men ( 12 Kızgın Adam) IMDb: 8.9

1957 yılında çekilen filmde Latin bir adamın babasının ölümüne sebep olduğu gerekçesiyle tutuklanma süreci konu edinilmiştir. Mahkemedeki 12 jurinin, bu adamı dinleyerek karar verişi sahnelenen filmde bu jürilerden yalnızca 1 tanesinin masum olduğuna inanması ve diğer üyeleri ikna etmeye çalışması anlatılmış. Dikkatinizi üstünde toplayacak film 1 saat 35 dakika süresinde.

6) Metropolis IMDb: 8.3

100 sene evvel, gelecek sinema dünyasında nasıl hayal ediliyordu acaba? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. Metropolis zamanı aşarak içinde aşk, kovalamaca ve hayal gücü ile izleyenlerine keyifli dakikalar yaşatıyor. Filmin yapım yılı 1927, bundan dolayı da tabi ki siyah beyaz.

5) Pulp Fiction ( Ucuz Roman) IMDb: 8.9

Google’ye ‘‘en iyi filmler’’ aratarak girdiğiniz her sitede adına rastlayacağınız türden bir film bu. 1994 senesinde çekilen ve rollerini Uma Thurman, John Travolta ve Samuel L. Jackson gibi efsanelerin canlandırdığı filmde 3 tane ayrı hikaye anlatılmakta. Gangsterler ve sahtekarlar ile güzel bir kadının karşılaştığı bir hayatı konu edinen film En İyi Orijinal Senaryo ödülünü kazanmış zamanında.

4) Gone With The Wind( Rüzgar Gibi Geçti) IMDb: 8.2

Amerika’da Georgia eyaletinde bulunan bir köyde geçen filmde birbirine hasret besleyen ve bir türlü kavuşamayan 2 aşığın öyküsü anlatılmakta. Bu aşk hikayesi ile birlikte o dönemlerdeki Amerikan Sivil Savaşı’ da perdeye güzel bir şekilde aktarılmıştır. Bu güzel film 8 dalda Oscar Ödülü almıştır.

3) Shawshank Redemption ( Esaretin Bedeli) IMDb: 9.3

Filmde genel olarak hapishane hayatı anlatılıyor fakat daha çok 2 mahkum üstünde duruluyor. Bu mahkumlardan biri olan Andy Dufresne, karısını ve sevgilisini öldürdüğü için hapse atılıyor. Hapishane ise her türlü pisliğin içinde barındığı bir suçlu merkezi. Andy onların tersine çok iyi biridir. Andy’nin bu iyi hali zaman içinde diğer kötü mahkumları da etkileyecektir. Özgürlük için çabalayan bir adamın öyküsünün anlatıldığı filmde büyük üstad Morgan Freeman da oynuyor.

2) The Godfather ( Baba) IMDb:9.2

En iyi filmimizden bir önceki sırada Baba filmi bulunuyor. İtalyan mafyasını ince ayrıntılarına kadar anlatan filmin kadrosu harika. 1940’lı senelerde Amerika’da geçen filmin öyküsü Don Corleone’nin kızının düğününde başlamakta. Türkiye’de en çok izlenen yabancı film ünvanını elinde tutan film kitaptan perdeye aktarılmıştır.

1) Citizen Kane ( Yurttaş Kane) IMDb: 8.3

1941 senesinde çekilen filmde, bir gazetecinin büyük çabası konu ediniliyor. Ölmüş bir iş adamının ölümünden evvel söylediği cümlenin sırrını çözmek için uğraşan gazeteciyi izleyeceksiniz. Charles Foster Kane sahip olunabilecek her şeye sahip bir insandır ve ölümünden önce sadece 1 kelime söylemiştir. Gazetecimiz bu sırrı çözebilecek tek kişi ve filmde bu süreç anlatılmakta. Listenin 1. Sırasında olmayı sonuna kadar hak eden filmi izlemezseniz çok şey kaçırmış olursunuz.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2019, 17:14

YORUM EKLE

Popüler Haberler