Nikah işlemleri için gerekli belgeler - Yabancı uyruklu biriyle evleneceklerden istenen evraklar nikah başvurusu nikah ücretleri ve masrafları

Evlenmeyi düşünen çiftler için Nikah Müdürlüğü tarafından istenilen belgeler 2020 yılı içinde yeniden düzenlendi. İşte, 2020 Nikah işlemleri için gerekli belgeler - Yabancı uyruklu biriyle evleneceklerden istenen evraklar nikah başvurusu nikah ücretleri ve masrafları...

Nikah işlemleri için gerekli belgeler - Yabancı uyruklu biriyle evleneceklerden istenen evraklar nikah başvurusu nikah ücretleri ve masrafları

Nikah için gerekli evraklar neler?

Düğün hazırlıklarının sona ermesinin ardından nikah işlemlerini başlatmak için istenilen belgeler şunlardır;

- Nüfus cüzdanı

- Evlenme Beyannamesi

- Sağlık raporu

- İkametgah belgesi

- Nüfus kayıt öneği

- Evlenme ehliyet belgesi

- 6 adet vesikalık fotoğraf

Yabancı uyruklu biriyle nikah kıymak için gerekli evraklar neler?

- Evlenme ehliyet belgesi

- Pasaport

- Doğum belgesi

Nikah için gerekli evraklar ile nereye başvurulur?

Evliliğe adım atacak olan çiftlerin nikah başvurusunda bulunacakları yer Evlendirme Daireleri'dir. Aynı şehirde ikametgah eden eş adayları aynı evlendirme dairesine ve farklı şehirde ikametgah eden eş adaylarının ise bulunmuş oldukları şehirdeki resmi makama ayrıca başvuruda bulunabilirler. 

Kimler nikah şahidi olabilir?

Nikah kıyma işlemi gerçekleştirirken şahit olacak kişiler için belirlenmiş olan üç sart vardır. Bunlar ise

- 18 yaşını doldurmuş olmak

- Ayırt edici gücü bulunmak

- Şahidi olduğu kişiyi tanıyor olması

2020 Nikah işlemleri ücreti ne kadar?

Resmi evlilik işlemini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, 2020 nikah işlemleri ücretini merak ediyorlar. Fakat, nikah kıyma işlemi nikahı yapacağınız belediyeye göre değişiklilik gösterebilir. Ancak yine de ortalama bir fiyat verecek olursak 300 TL ile 600 TL arasında değişiklik gösterir.

Evlilik cüzdanı ücreti: 110 TL

Evlilik dosyası ücreti: 15 TL

Yabancı uyruklu evlilik sonrası işlemler neler?

Yabancı uyruklu olan vatandaşların nikahtan sonra yapması gereken işlemlerin en başında ikamet izni gelmektedir. Bu istenilen ikamet izni başvurusu için ise evlilik cüzdanı ve nüfus kayıt öneği istenmektedir. 

Türk vatandaşı olan biri ile evlenen A grubu yabancı uyruklu olan kişilere 5 yıl süre ile ikamet izni verilmektedir. B grubu ülkeden yabancı bir uyruklu kişiler içinse 1 yıl süreliğine izin verilmektedir.

Evlilih ehliyet belgesi nedir?

Evlenmek isteyen adayların ikamet ettikleri yerin dışında bir yerde evlenmek isteyen eş adaylarına evlenme ehliyet belgesi verilmektedir. Bunun diğer bir adı ise nikah izin belgesi olarak da bilinmektedir.

İkamet ettiğiniz yerin dışında farklı bir ilçede evlenmek istiyorsanız, ikamet ettiğiniz şehirden farklı bir şehirde nikah kıymak istiyorsanız veya da yurt dışında evlenmeyi istiyorsanız evlilik izni belgesini almanız gerekmektedir.

Yabancı uyruklu biri ile yurt dışında evlenmek için hangi işlemler yapılmalıdır? 

Yabancı bir eş adayı ile nikah işlemlerini yurt dışında gerçekleştirmek istiyorsanız bu durumu öncelikli olarak Türk konsolosluklarında gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Yani, Türk vatandaşı olmayan bir eş adayı ile yurt dışında nikah kıymak istiyorsanız ikamet ettiğiniz ülkenin yasaları gereğince hareket etmelisiniz ve istenilen evrakları eksiksiz olarak hazır hale getirmeniz gerekmektedir.

Evlilik işlemini gerçekleştirdiğiniz andan sonra bulunmuş olduğunuz bölgenin sorumlusu olarak görev yapan Türk konsolosluklarına giderek evlenmiş olduğunuza dair beyanda bulunmanız gerekecek.

Nikah işlemlerini gerçekleştirmek için sağlık raporu nasıl alınır?

Türk Medeni Kanunu'nun 136. maddesin'de "Erkek ve kadından her biri, nüfus cüzdanı ve nüfus kayıt öneğini, önceki evliliği sona ermiş ise buna ilişkin belgeyi, küçük veya kısıtlı ise ayrıca yasal temsilcisinin imzası onaylanmış yazılı izin belgesini ve evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını gösteren sağlık raporunu evlendirme memurluğuna vermek zorundadır." olarak yapılması zorunlu olan bir işlem olarak yayımlanmıştır. Bu nedenden dolayı evlilik işlemlerini gerçekleştirmek için eş adaylarının sağlık raporu alması şarttır. Sağlık raporu alabileceğiniz kurumlar ise şunlardır;

- Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi

- Sağlık Ocağı

- Devlet Hastanesi

- Özel Hastane

Sağlık raporu için yapılan testlerde yer alan sonuçlar:

- Kan grubu testi

- Hepatit B testi

- Hepatit C testi

- Akdeniz Anemisi testi

- Cinsel yolla bulaşan hastalıkların testi

Yalnızca, sağlık raporu testinde bekaret testi sonucu yoktur.

Nikah tarihi sorgulama nasıl yapılır?

Nikah tarihinin sorgusunu yapmak isteyen vatandaşlar, nikahlarının kıyılacağı belediyeler ile iletişime geçerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Buna ek olarak bazı belediyelerinin E- devlet sistemi üzerinde bulunan nikah salonu durum sorgulama hizmetine girerek gerekli bilgilere ulaşma imkanınız bulunmaktadır.

Evlenme beyannamesi nedir?

Evlenecek olan adaylardan belediyeler tarafından nikah beyannamesi formu istenmektedir. Formda istenilen bilgilerin adaylar tarafından yanlışsız ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor. Evlenme beyannamesi ise, evlilik işlemini gerçekleştirmek için nikah dairesine gittiğiniz de ilk başvuruda bulunmanız ile sizlere verilen ilk gerekli olan evraktır.

Yıldırım nikahı için başvuru nasıl yapılır?

Yıldırım nikahı ile evlenme yolu günümüzde yapılmamaktır. Yıldırım Nikahı işlemi geçmişte yapılan bir evlenme yoludur. Evlilik işlemlerinin süresi ortalama 15-25 gün arası olarak sürdüğü zamanlarda eş adaylarının mahkeme kararı alarak yıldırım nikahı belgelerini eksiksiz olarak hazır ederek birkaç gün içinde yıldırım nikahı kıyılabiliyordu. 

Evlenmeden önceki soyadı nasıl kullanılır?

Kızlık soyadını evlendikten sonrada kullanmak isteyen gelinlerin, evlenince de kızlık soyadını taşıması için beyanda bulunması gerekmektedir. Nikah işlemleri gerçekleştirilirken gerekli evrakların teslim edilme aşamasındayken yazılı olarak kızlık soyadı kullanılması içinde başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 

Nikah işlemleri kaç gün sürer?

Nikah işlemlerini başlattığınuz itibaren bu gerçekleşecek olan süreç, bulunmuş olduğunuz şehir ve işlemleri başlatmış olduğunuz zamana bağlı olarak de değişiklik gösterebilir. Resmi evlilik için gerekli evrakların tamamlanması 2-4 arası değişmektedir.

İdeet süresi nedir?

İdeet süresinin bir diğer adı da bekleme müddetidir. Boşanma işlemini gerçekleştirmiş olan kadınların boşandıktan sonra 300 gün içerisinde resmi nikah kıyamamalarına verilen isimdir. Bu yasal kural Medeni Kanun tarafından konulmuştur. Koyulma nedeni ise, boşanan kadının hamile oma ihtimalinden kaynaklıdır. İddet mühletini kaldırabilmeniz için ;

- Aile Mahkmesine giderek yasal sürecin ortadan kaldırılması için dava açılmalıdır.

- Mahkeme, gebelik testi amacı ile davacı olanı hastaneye gönderir.

- Yapılan gebelik testinde gebelik durumu negatif olursa iddet mühleti mahkeme tarafınca kaldırılmaktadır.

Kaç yaşında resmi nikah yapılabilir?

Türk Cumhuriyeti tarafınca konulmuş olan kanunlara bakacak olursak, yasal olarak evlenme yaşı 18'dir. Buna ek olarak da ailenin rızası olmak şartı ile de 17 yaşını doldurmuş kişilere de mahkeme aracılığı ile nikah izni verilmektedir.

Mal ayrılığı rejimi (evlilik sözleşmesi) nedir?

Medeni Hukuk'ta yer alan mal rejim sözleşmesi evlilik öncesinde çiftler arasında yapılması gereken sözleşmelerden biridir. Bu evlilik sözleşmesi, mal durumlarının kime ait olduğu veya olacağını gösteren resmi belgedir. Mal rejimi sözleşmesini ise noterlerde veya evlendirme dairesinde yapabilirsiniz.

Nikah için nüfus kayıt öneği nereden alınır?

- Bağlı olduğunuz ilçenin nüfus müdürlüğüne giderek,

- E- devlet sistemine giriş sağlayarak sistem üzerinden nüfus kayıt öneğini alabilirsiniz.

Nikah için başvuru koşulları neler?

Evlilik başvurusunda bulunmak için hazının başında belirttiğimiz belgeleri eksiksiz olarak hazırladıktan sonra bağlı olduğunuz belediyenin Evlendirme Dairesi'ne giderek başvuruda bulunmalısınız. 

Evlilik başvurusu ne zaman yapılır?

Nikah başvuru süresi ise adayların gerekli evrakları hazırladıktan sonra 6 aylık bir süreçtir. Yasal olarak belgelerin geçerli kılınma süresi 6 aydır. 6 ayı geçtiği taktirde belgeler geçersiz sayılacaktır.

Nikah için başvuru şekilleri neler?

Evlilik başvurusu üç şekilde gerçekleştirilmektedir.

- Evlendirme Dairesi

- Müftülük

- Muhtarlık 

Evlilik başvurusu için gerekli belgeleri temin etmenizin ardından bu yerlerden birini tercih ederek başvuru işleminizi başlatabilirsiniz.

Nikah için dikkat edilmesi gerekenler neler?

Resmi evlilik içinde dikkat edilmesi gereken konular şunlardır;

- En acil olarak nikah kıydırmak isteyen eş adayları en az 2 gün önceden evlilik başvurusunda bulunmalılardır.

- 60 yaş üstü kişilerin nikah kıyması için heyet raporu istenmektedir.

- Kızlık soyadınızı evlendikten sonrada kullanacaksanız eğer başvuru yaparken bu isteği belirterek dilekçe doldurmalısınız.

Nikah günü kaç gün sonraya verilir?

Nikah için tarih almak istediğiniz zaman en erken 1 gün sonraya tarih verilmektedir. Nikah işlemlerinin yoğunluğuna göre de zaman açısından uzama yaşanabiliyor. Bu nedenden dolayı hızlı bir şekilde evrakları hazırlayıp en erken tarihte randevu almalısınız.

Hafta sonu ve resmi tatillerde nikah kıyılır mı?

Nikah memurunun uygun olup olmama durumuna bağlı olarak hafta sonu ve resmi tatillerde de nikah kıyma işlemi gerçekleştirilmektedir. 

Evlilik başvuruları hangi durumlarda kabul edilmez?

- Hısımlık

- Gaiplik durumu

- Başka biri ile evli olma

- Sağlık raporunun olmaması

- Sağlık raporunda tespit edilen hastalıklar

- Akli dengesinin yerinde olmaması

- İddet süresinin tamamlanmamış olması

Evlilik sonrasında kimlik yenileme işlemi nasıl yapılır?

Kanunlar tarafından zorunlu tutulan işlemlerden bir diğeri ise, nikah işleminin gerçekleşmesinin ardından 30 gün içerisinde kimliklerin değiştirmesi yasal zorunluktur. Evlilik nedeni ile kimlik değiştirme ücreti 2020 yılında 25 TL olarak açıklandı.

Kimlik değişiminde istenilen belgeler şunlardır;

- 2 adet vesikalık fotoğraf

- Eski nüfus cüzdanı

- Evlilik cüzdanı

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2020, 08:28

YORUM EKLE

Popüler Haberler