Nöbetçi Noter Sorgulama! Cumartesi ve Pazar Günleri Açık Olan Noterler!

Nöbetçi Noter Uygulaması büyükşehirlerde Cumartesi ve Pazar günleri de alım satım işlerine bakan nöbetçi noter sorgulaması ile yapılıyor. Peki, Nöbetçi Noter Sorgulaması nasıl kullanılıyor? Detayları haberimizde…

Nöbetçi Noter Sorgulama! Cumartesi ve Pazar Günleri Açık Olan Noterler!

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yaptığı açıklama ile hafta sonları ya da resmi tatillerde ekonomik işlemlerin ve resmi işlemlerin aksamaya uğramaması için nöbetçi noterlerin görevlerine devam edeceğini belirtiyor. Bu uygulamayla birlikte nöbetçi eczane uygulaması gibi her ilçede bulunan ve ilçenin büyüklüğüne göre sayısının artacağı bir ya da daha fazla nöbetçi noter görevlendiriliyor.

İşveren ve galericilerin büyük bir sorun oluşturan noterlerin hafta sonu kapalı olması cumartesi öğlene kadar açık olan noterler tüm gün, Pazar tüm gün kapalı olan noterler de nöbetçi noterler olarak görevlendirilerek işlerde aksamaların olmasını engellendiği belirtiliyor.

Bir çok kişinin yaşamış olduğu Cuma günü bir araca karar verdiğinde işlerin artmasıyla hafta sonunun araya girmesi ve sonunda vazgeçmiş oluyor. Bu uygulamayla birlikte Ankara başta olmak üzere İstanbul ve İzmir’de nöbetçi noterlerin devreye girerek ekonomik döngünün devam etmesine yardımcı oluyor.

Adalet Bakanı, “Çok yakın zamanda nöbetçi noter uygulamasını ülkemizde görmeye başlayacağız. İlk olarak nöbetçi noter uygulamasına cumartesi ve pazarla başlayacağız. Sonra da hafta içi belli saatlere kadar kapsamı genişletilebilir” diyerek yakın zamanda başlayacağını ifade etti.

İstanbul ekonominin kalbi konumunda olurken Ankara’yla birlikte galericilerin ve diğer satım yapılan yerlerin 7\24 devam edeceği noktalarda olması bekleniyor.

Türkiye noterler birliği bu uygulamayla il ve ilçelerde nöbetçi noterleri görevlendirebileceğini aynı zamanda tamamen il barolarının da bu sorgulamayı yapabiliyor. Uygulamanın Mayıs 2019 tarihlerinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 18:24

YORUM EKLE