O Suikast İddianamesindeki Şüpheliler Belli Oldu

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen suikast ile ilgili soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi ve iddianamede 28 şüpheli yer aldığı öğrenildi.

O Suikast İddianamesindeki Şüpheliler Belli Oldu

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesiyle ilgili iddianame tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca sunulan 609 sayfalık iddianamede 28 şüphelinin yer aldığı belirtiliyor. İddianamede yer alan 28 şüpheliden birisi ise Fetullahçı Terör Örgütü elebaşı Fetullah Gülen olduğu paylaşıldı.

Şüphelilerin, anayasayı ihlal, terör örgütü üyeliği, kasten adam öldürme, terör amaçlı korku suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırmış müebbet hapsi istendi. Andrey Karlov’un eşi Marina Mihaylovna Karlova iddianamede müşteki sıfatıyla yer aldı.

Suikast Planı 6 Ay Önce Yapıldı

Hazırlanan iddianamede, Karlov suikastinin Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkileri bozmak adına FETÖ tarafından işlendiğinin altı çizildi. FETÖ’nün Karlov suikastini 6 ay önceden belirlediği belirtiliyor. Saldırıyı gerçekleştiren FETÖ tetikçisi Altıntaş’ın daha önce Karlov yurtdışında olduğu için suikasti düzenleyemediği öğrenildi.

Yetkililer, tanıkların ifadeleri doğrultusunda tetikçi Altıntaş’ın FETÖ bağlantısı olduğunun tespit edildiğini kamuoyuna duyurdu. Saldırganın FETÖ toplantılarına katıldığı ve 2012 yılında polis okuluna başladığı ifade ediliyor. Hamza kod adındaki bir FETÖ üyesi ile irtibat kurduğu ve sohbetlere katılarak genelde dini konularda konuşulduğu paylaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 00:44

YORUM EKLE