Ödenmeyen kredi borçları ne olur? Yasal süreç nasıl işler? Haciz ne zaman başlar?

Ödenmeyen kredi borçlarına ne olur? Yapılan araştırmalarda birçok vatandaş kredi borçlarını ödeyemiyor, bu durum halinde yapılacak olan yasal süreç nasıl işler? Haciz durumu ne zaman başlar? Birçok vatandaşın merak ettiği soruları haberimizde sizler için yanıtladık.

Ödenmeyen kredi borçları ne olur? Yasal süreç nasıl işler? Haciz ne zaman başlar?

Ödenmeyen Kredi Borçları Ne Olur? 

Son dönemlerde tüketimin artmasıyla birlikte tüketiciler olarak bazen hayatımızı idame etmek bazen de kişisel harcamalarımız için bankalarla o kadar çok bağ kurduk ki, her evde bir ekonomi-finans uzmanı var desek herhalde abartmış olmayız. Bu işin altına girerken belki de bir sürü hesap kitap yapmışızdır fakat buna rağmen yapılan araştırmalara göre ülkemizde birçok tüketici bankalara olan borçlarını hala ödemekte zorlanıyor. Ama tüketicini asıl merak ettiği ödenmeyen kredi borçları ne olur? Sizin için derlediğimiz haberimizde son yılın insanlarda en çok yük bırakan durumu olan ödenmeyen kredi borçları ne oluru araştırdık. 

 Bilindiği üzere kredi veya kredi kartı borçlarının takibe alınması yani icralık olmanız,  bu durumun devamıyla ilgili İcra Dairesince borcun tamamını içeren ödeme emrinin tarafınıza tebliği, sonrasında mal beyanı, haciz, haczedilen malların satılması gibi işlemler sırasına göre devam eder. 

Yapılan bu işlemler sonunda haczedilecek durumda olan herhangi bir taşınır-taşınmaz malınız kalmadı, ancak yine de bankaya olan borcunuzda kapanmadı. Böyle bir durumda ne olacak? 

Tüketicilerin en çok merak ettiğin sorulardan; Bankalara 5 yıl ödenmeyen borçlar silinir mi? Ödenmeyen kredi borçları ne olur? Gibi birçok soruya yanıt vereceğiz. 

5 Yıl İçinde Ödenmeyen Borç Zaman Aşımına Uğrar Mı? 

En çok merak edilen sorulardan biri olan 5 yıl içinde ödenmeyen borçların zaman aşımına uğraması durumudur. Bu konuyla ilgili ülkemizde ticaret kanunu düzenlemelerinden biri olan Borçlar Kanunu’nda düzenlenmiştir. Öncelikle 5 yıllık zaman aşımı süresine tabi borçlar nedir onu açıklayalım.  

Bu borçlar; ana para faizleri, kira, otel-motel gibi yerlerde ki konaklama ücretleri, perakende satış, küçük sanat işlerinden doğan alacaklar, vekalet-komisyon ücretleri hariç simsarlık sözleşmesinden doğan alacaklar ve eser sözleşmesi sonrası doğan alacaklardır. Bu alacaklara konu olan süreler, sözleşme maddeleri ile değiştirilememektedir. 

Bankalara olan borçlarınızı 5 yıl ödemediğinizi düşünürsek, bu süre zarfında zaten size icra ve haciz işlemleri çoktan tamamlanmış olacaktır. Eğer ki bu işlemler tamamlandıktan sonra borcunuz yine kapanmadıysa, üzerinize kayıtlı ve satılabilecek değeri olan herhangi bir mal varlığınız yoksa bankalar için tek seçenek kalıyor. Oda maaşınızın 1/4 ‘ünü aylık olarak kesilmesi için gerekli hukuk yollarına başvurmak. Burada şu konuyu da hatırlatmakta fayda var, maaşınızın ¼’ü banka tarafından kesilerek borcunuz ödeniyorsa ve siz, üzerinize yeni bir mal edinmeniz halinde banka haciz yolu ile muhafaza altına alacaktır. Hatta ilgili banka haricinde başka bir bankada hesap açıp para yatırmanız durumunda bu para da haczedilir. Burada aklınızda şu soru gelebilir. Ödenmeyen kredi borcu zaman aşımı süresi kaç yıldır? Yasalara göre bu borçlar için zaman aşımı süresi 20 yıldır. Her şeye rağmen borcunuz kapanmadıysa ve haczedilecek bir şey kalmadıysa, ilgili icra dairesi hakkınızda aciz vesikası verecektir. 

Yazımızda size ödenmeyen kredi borçlarına ne olacağına dair açıklamalarda bulunduk. Tüketiciler olarak bu ve bunun gibi benzer olumsuz durumların içine düşmemek adına bizim tavsiyemiz kredi ve kredi kartı borçlarınızı 90 gün geçmeden mutlaka yatırmanız. 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 22:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler