07 Temmuz 2019 Pazar 11:25
Okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? Okuma alışkanlığı kazanmak için öneriler
Takip Et:

Küçük yaşlarda kazanılan kitap okuma alışkanlığı, bireylerde hayat boyu kalıcı olabilecek görsel duyulardan zihne aktarılabilecek nesneler yaratır. Kitap okuyan bireylerde sahip oldukları beş duyunun deneyimleri beyinde bırakmış olduğu izler insanların geleceklerinde davranışlarını ve duygu kalıplarının oluşumunda etkilidir. 

Ülkemizde her ne kadar yoğun bir şekilde kitap okumanın öenminden bahsediyor olsak da kitap okuma oranları oldukça düşük bir seviyededir. Teknolojinin hızlı gelişimi ve son dönemlerdeki intenet alt yapılı sosyal iletişim ağlarının gelişimi insanları ve özellikle gençleri kitaplardan uzaklaştırmış durumda.

Çocukların öğrenmeye çevresindeki yetişkinleri taklit ederek başladığını biliyoruz. Yetişkinlerin yanında çocuklar onlar ne yaparlarsa yapmak istiyorlar. Alışkanlıkların çoğu çocuk yaşta iken kazanılıyor ve eğer yanınızda bir çocuk varsa siz ne yaparsanız onu şimdi ve gelecekte yapacağını bilmeniz gerekiyor. Yani çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız sizlerinde kitap okuma alışkanlığı edinmeniz gerekiyor. 

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı

Öncelikle çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığının olmasını istiyorsanız, bunu ona zorunluluk haline getirmemeniz gerekiyor. Alışkanlıklar sizlerin ona göstermeniz, anlatmanız ve alıştırmanız ile oluşur. Alıştırmalar onların sevebileceği şekilde olmalı. Mesela kitap okuma alışkanlığı için çocuğunuza masal ve hikaye kitapları okuyarak ona dinleme alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Çocukların büyük bir keyif içerisinde dinledikleri masal ve hikayelerin onlara kitaplardan aktarıldığını bilmeleri, görmeleri ve anlamaları yaşları ilerledikçe kitaplara olan ilgilerini, sevgilerini ve kitaplarla arasındaki yakınlığını açısından oldukça önemli bir adımdır. 

Okuma çağı öncesinde çocuklarınıza boyama kitapları, resimli kitaplar alarak onların görsel ve zihinsel hafızalarının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda kitapları sevmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza alacağınız bir boyama kitabı ile boya kalemleri ile onun yalnızca görsel hafızasına değil dokunma yönü ile de onu okul ve okuma çağına hazırmış olursunuz. Okuma çağına gelmiş çocuklarınız için de okul ve ders kitapları dışında onun ilgi alanları ve yaşına uygun kitap seçimlerinde bulunabilirsiniz. Fakat bir süre sonra kitap seçimlerini kendisinin yapmasına olanak vermelisiniz. Ona sık aralıklara kitap hediye etmeniz ve bu hediyeleri verirken bir karta sevgi ve övgü sözcükleri yazmanız onun kitaplara olan sevgi ve ilgisinin gelişiminde oldukça önemli bir rol oynar.

Aile ortamında haftanın belir gün ve gecelerinde okuma aktiviteleri düzenleyebilirsiniz. Odasında bir kitaplık olmasını sağlamalısınız. Fakat kitaplığın düzenini onun yapmasına izin vermelisiniz. Bunun dışında kendi kitaplığınızın bir bölümünü ona ayırabilirsiniz. Kitaplarına olan bağlılığını arttırmak için ona vereceğiniz harçlığının bir kısmını kitap alması için kullanmasını sağlamalısınız. Okuduğu kitaplara ilgi duyduğunuzu göstermelisiniz. Okuduğu kitabın içeriği ile ilgili onun yanıt verebileceği pozitif sorular sorarak onu dikkate aldığınızı gösterebilirsiniz. Çocuğunuz okuduğu kitaplar ile ilgili size danıştığında onu dikkate almalı ve algılayabileceği şekilde ona yardımcı olmaya çalışmalısınız. Evde daha önce okuduğunuz veya okumayı planladığınız kitaplar hakkında yapacağınız sohbetler çocuklarda kulak dolgunluğu yaratacak ve ilgisini arttıracaktır. Onunla kütüphane ziyaretleri yapabilirsiniz ve kitapçılara birlikte gidebilirsiniz. Yıl içerisinde belirli dönemlerde açılan kitap fuarlarına gidebilirsiniz. Kitap fuarlarında kalabalık okur kitlelerini görmesi, kitaplara gösterilen ilgiyi görmeleri onu kitap okumaya teşvik edecektir.

Yetişkinlerde Kitap Okuma Alışkanlığı 

Yetişkinlerin genel olarak kitap okuma bahanelerinden olan zaman ve bütçe konuları en geçersiz bahanelerdir. Hayatımızda birçok şeye zaman ve bütçe ayırabildiğimiz gibi kitaplara da yaratabiliriz. Bunun dışında intenetten de bu konuda destek alabiliriz. İnteneti en yararlı ve olumlu kullanabileceğimiz yöntemlerden biri de e-kitap dır. Binlerce kitaba e-kitap olarak erişim sağlayabiliriz. Bunlar intenet ortamına birileri tarafından yüklenmiş ve her geçen gün yeni kitaplar e-kitap ortamlarına yükleniyor. 

Eğer kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız başlangıç olarak yazım tekniği ağır olan kitaplarla başlamamalısınız. İlgi alanınıza uygun kitaplar seçmeli, kısa hikayeler ve öyküler okuyarak başlayabilirsiniz. Okumanızı yarıda kesebilecek unsurlar, konu içerik sorgulamaları ve yorumlara fazla girmemeye çalışın. Kitap okurken telefon ile tamamen bağınızı kesmiş olmalısınız. Gece uyumadan önce kitap okumanız oldukça keyif verici olacaktır. Okumaya başladığınız kitabın başlama ve bitirme aralığını uzatmamaya çalışın. Eğer okuduğunuz kitap ilginizi çekmediyse ve sıkıldıysanız okumayı bırakın. Bitirip yenisine başlamak için kendinizi zorlamayın. Aksi halde kitap okumayı kendiniz için zorunlu hale getirmiş olursunuz. Kütüphaneleri ziyaret etmeniz, kitapçılara ve fuarlara gitmeniz ve orda geçirdiğiniz zaman, kitaplarla aranızda bir bağ oluşmasını sağlayacaktır. 

Kitap okurlarının birçoğu konsantrasyon sağlamak amacı ile sessiz, sakin bir ortamda olmayı tercih ediyor. Sizde ne tür kitap okuyor olursanız olun böyle bir ortamda kitap okumanız faydalı olacaktır. Eğer dikkatiniz dağılmayacaksa ve gürültülü ortamlar kitap okumanıza engel değil ise kitabınızı yanınızda taşıyabilirsiniz. 

Kitaplar sayesinde bilgi birikiminiz arttıkça istek ve meraklarınızda değişecektir. Başlangıç olarak yazım tekniği ağır kitaplardan uzak durmanızı önerdiğimiz kitapları büyük bir keyifle okumaya başlayacaksınız. Belirli konular üzerinde yoğunlaşıp araştıracak ve farklı kaynakları okumaya yöneleceksiniz. Okuduklarınızla ilgili notlar almanız, önemli gördüğünüz kısımların altını çizmeniz; zaman içerisinde bilgi dağarcığınızın genişlemesini sağlayacaktır. İlgi duyduğunuz konuyla ilgilenen başka insanlarla karşılaşmalarınız, fikir alışverişi yapmanız size keyif verecektir.

Bilginin en büyük hazine olduğunu ve bunların kitapların sayfalarının arasında saklandığını unutmayın :)

Son Güncelleme: 07.07.2019 11:25
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.