betgram betgram setrabet

15 Ocak 2020 Çarşamba 19:26
Ölüm yardımı ödemesini kimler alabilir?  2020 ölüm parası şartları

SGK’dan ölüm maaş ödemeleri sigortalı kişinin birinci derece akrabalarına yapılıyor. Vefat eden sigortalının annesi, babası, nikahlı eşi, kız çocuğu, erkek çocuğu ve torunları için ölüm yardımı yapılmaktadır. Belirtilen kişilerin ismine ölüm aylığı bağlanması için SGK’nın belirlediği koşullara uyum sağlanması gerekmektedir.

SGK’nın belirlediği kriterlere uygunluk taşımayan kişiler ölüm aylığı alamazlar. Eşi vefat eden kişilere verilen ölüm aylığı da dul maaşı olarak adlandırılıyor. Sigortalı anne veya babasını yitiren kız ve erkek çocuklarına, yetim maaşı altında ölüm aylığı veriliyor.

Ölüm aylığı özellikleri nelerdir?

Ölüm aylıkları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenektedir. Yalnızca sigortalı olarak çalışırken veya emekli olduktan sonra yaşamını yitiren kişilerin yakınları ölüm aylığı alabilirler. Vefat eden sigortalının maaşı, maddi olanaksızlıklar yaşayan ebeveynlerine, eşine ve çocuklara pay edilmektedir.

Ölüm aylığının en yüksek dağıtım oranı yüzde 80 olarak tespit edilmiştir. Ölüm aylığı almaya uygun bulunmayan kişilerin payları, maaşı alan diğer bireyler arasında bireysel olarak pay ediliyor. Hayatını kaybeden sigortalının prim ödemeleri tamsa, yakınlar adına ölüm aylığı çıkarılmaktadır. 4A/4B/4C veya diğer SGK sigortalılarına bağlı çalışan kişilerin vefat etmesi halinde yakınları adına ölüm aylığı çıkarılır. Vefat eden kişinin kadın veya erkek olması fark etmeksizin dul kalan resmi nikahlı eşe ölüm aylığı bağlanır.

Ölüm aylığı alma şartları nelerdir?

Ölüm aylığı hakkının oluşabilmesi ve vefat eden sigortalının ailesine ölüm maaşı bağlanabilmesi için gereken şartlar belirlenmiştir. Buna göre;

Sigortalının en az 900 gün önce prim ödemiş olması,

Hayatını kaybeden sigortalı adına ölüm aylığı çıkarılması için minimum 5 yıl sigortalı olması,

Yaşlılık veya sakatlık sigortasıyla çalışanların minimum 900 gün prim ödemesi,

Hayatını kaybeden sigortalının sigorta süresi 10 yılı aşsa dahi prim ödemeleri eğer 900 gün olmadıysa ölüm aylığı bağlanmaz,

Ölüm aylığından yararlanacak kişilerin, vefat eden sigortalının birinci dereceden kan bağı bulunması,

Hayatını kaybeden sigortalının anne ve babasının en az 65 yaşında olması gerekmektedir.

Ölüm aylığı başvurularında gereken belgeler nelerdir?

Ölüm aylığı başvuruları için,

Ölüm aylığı başvuru formu,

Ölüm aylığı başvuru sahiplerinin vukulatlı nüfus kaydı,

Veraset ilanı aslı ve fotokopisi,

Başvuru sahibinin 2 adet vesikalık fotoğrafı,

Hak sahiplerinin adına beyan ve taahhüt belgesi,

Gelir belgesi öneği,

Öğrenim belgesi öneği,

Ziraat Bankası hesap bilgisi,

Malul çocukların sağlık raporu gerekmektedir.

Ölüm aylığı başvuruları nasıl yapılır?

SGK ölüm aylığı başvurusunda bulunabilmek için vefat eden sigortalının bağlı bulunduğu SGK müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir. İl veya ilçelerde bulunan SGK’ya gidildikten sonra ölüm aylığı başvuruları için gereken belgeleri hazırlayıp kuruma teslim etmeniz gerekmektedir. Malullük raporu bulunan çocuk veya eşler için birinci derece yakınlar veya vasiler de başvuru yapabilirler. Başvurular işleme alındığı an itibariyle başvurunun onaylandığı tarihle ilk ödeme tarihinde maaşlar yatırılır.

Ölüm aylığı başvuru sorgulamaları nasıl yapılır?

SGK ölüm aylığı başvurularını https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi adresinden yapabilirsiniz. e-Devlet’e kimlik bilgilerinizi doğrulayarak giriş yapıp sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ölüm aylığı dağılım oranı nedir?

Ölüm aylığının dağılım oranı;

Vefat eden sigortalının dul eşi için aylığın yüzde 50’si,

Çocuksuz ve eşi vefat ettiği müddette sigortalı olanlara ölüm aylığının yüzde 75’i,

Resmi nikahlı dul eş ve SGK’lı çalışmayan çocuğun olması halinde eşe yüzde 60, çocuğa yüzde 30,

Dul eşe yüzde 50, çocuklara yüzde 25,

Hayatını kaybeden sigortalının birden fazla kızı varsa, yaş farkı olmaksızın hepsine ölüm aylığı verilir. Bekar veya evlenip boşanmış ve çalışmayan kız çocuklarının her birine de yüzde 25 oranında maaş bağlanır,

Bir kız çocuğu bulunan sigortalılara ise yüzde 50 oranında aylık bağlanacaktır.

Dul maaşının genel özellikleri nelerdir ve hangi durumlarda kesilir?

Vefat eden sigortalının eşine bağlanan ölüm aylığına, dul aylığı da denmektedir. Dul aylığı alınabilmesi için resmi nikahlı eşinin olması gerekiyor. Eşi vefat etmeden önce sigortalı olan kişi, eşinin vefatından sonra yüzde 50 oranında dul maaşı alabilme hakkına sahiptir. Kadın veya erkek fark etmeksizin, dul maaşı ödemesinin devamlılığının sağlanabilmesi için yeniden evlenmemesi gerekiyor. Ölüm aylığı öncesinde çalışmayan kişiler, sigortalı işe başladıktan sonra düşük oranda ölüm aylığı alabilir. Kişilerin eğer çocuğu yoksa veya ölüm aylığı alan çocukların hakkı sona ererse, kalan pay dul eşe aktarılır.

Yetim maaşının kesintiye uğradığı durumlar nelerdir?

SGK’nın sağladığı yetim aylığının kesilmesi kız ve erkek çocuğa göre değişiklik gösterir. Buna göre;

Kız çocukları sigortalı olarak işe başlar veya resmi nikah kıyarsa yetim maaşı kesilir,

Erkek çocukları 16 yaşı sonrasında şartlı olarak yetim maaşı alır,

Lise eğitimine devam etmeyen çocuklar 20, yüksek lisans eğitimi alanlara 25 yaşına kadar ölüm aylığı ödenir.

Son Güncelleme: 15.01.2020 19:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler