Orman Yangını Kontrol Altında

Antalya'nın Kumluca ilçesinde korkutan bir yangın çıktı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangındaki son duruma ilişkin kritik açıklamalarda bulundu.

Orman Yangını Kontrol Altında

Antalya'da Mavikent Mahallesi Karaöz dolaylarında çıkan orman yangını vatandaşlarda büyük bir korkuya sebep oldu. Saat 10.25'te başlayan orman yagınına Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından 10.30'da müdahale edilmeye başlandı. Yangının hızlı bir şekilde kontrol altına alınabilmesi için yangın söndürme ekipleri hem havadan hem karadan müdahale ediyor. 

Rüzgarın etkisiyle çevreye hızlı bir şekilde yayılan yangının hangi sebepten çıktığı ise henüz bilinmiyor. Yangının sera yakınlarından başladığı ve 30km/s hızla esen rüzgarın bazı seralara zarar verdiği bildirildi. 

Bakan Pakdemirli Orman Yangınını Değerlendirdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangının söndürülmesi için bütün imkanların seferber edildiğini söyledi. Pakdemirli, yangın tamamen kontrol altına alındıktan sonra soğutma ve söndürme çalışmalarının yapılacağını duyurdu. Öğleden sonra yangının tamamen söneceğini söyleyen Bakan, amacın yangının verdiği zararları tespit etmek olduğunu aktardı.

Pakdemirli, yangın söndükten sonra gerekli zarar tespit çalışmalarının yapılacağını ve devletin gerekli adımları atacağını paylaştı. Tarım ve Orman Bakanı, bu anlamda devletin gerekeni yapacağını ve ortaya çıkan zararın karşılanacağını kamuoyuna duyurdu.

Döşemealtı ilçesinde de büyük bir yangın çıkmıştı

Antalya Döşemealtı ilçesinde çıkan orman yangını da geçtiğimiz günlerde büyük bir korku saçmıştı. 15.30 dolaylarında çıkan orman yangınına 4 helikopter ve 1 amfibi uçak müdahale etmişti. Rüzgarın etkisi ve yangının büyüklüğü sebebiyle bütün müdahalelere rağmen yangın 18.00'e kadar kontrol altına alınamamıştı. 

Olay yerinde soğutma çalışmaları sürdürülmesine rağmen Orman Müdürlüğüne bağlı görevliler kontrol amaçlı yaya olarak gönderilmişti. 

Yaz Sezonunda Çıkan Yangının Bilançosu Çok Ağır

Tarım ve Orman Bakanı, yaz sezonunda çıkan orman yangınlarıyla ilgili konuştu. Bu yaz sezonunda yangınların sayısının 1250 civarında olduğu konuşuldu. Ortalama olarak 3 bin hektarlık alanın kül olduğunu söyleyen Pakdemirli, yangına müdahale konusunda ilerlemeler kaydedildiğini paylaştı. Orman teşkilatının bu konuda dünyada ilk sırada yer aldığını konuşan Pakdemirli, müdahale süresinin 10 dakikaya indiğini duyurdu. 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 19:16

YORUM EKLE

Popüler Haberler