Oruç Bozmanın Kefareti Nedir? Oruç Kefareti Cezası Nasıl Ödenir?

Milyonlarca Müslüman Ramazan ayıyla birlikte oruç bozmanın kefaretini merak ediyor. Peki oruç bozmanın kefareti nedir? Kefaret orucu ne zaman tutulur? Kefaret nasıl tutulur? Kefaret orucu cezası nasıl ödenir? İşte kefaret orucu hakkında detaylar…

Oruç Bozmanın Kefareti Nedir? Oruç Kefareti Cezası Nasıl Ödenir?

On bir ayın sultanı Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç hakkında temel bilgiler merak ediliyor. Milyonlarca Müslümanı tarafından merak edilen konuların başında kefaret orucu geliyor. Bildiğiniz üzere oruç tutmak İslamın 5 temel farzından biridir. Sevabı ve faziletleri büyük olan orucun bozulması durumunda bazı kural ve kaideler vardır. Orucun kasti bozulması veya istemeden bozulması hakkında neler yapılması gerektiği ayet ve hadislerle belirlenmiştir.

Sağlıklı bir bedene sahipseniz ve Müslüman iseniz, İslamın 5 temel farzından biri olan oruç tutmayı yerine getirmeniz gerekmektedir. Büluğ çağına erişmiş ve zihinsel bir problemi olmayan her birey, yılın 1 ayı boyunca Allah için oruç tutmaktadır. Fakat bazen koşulların uymaması nedeniyle orucu tutamayabiliyor ya da bozabiliyoruz. Hal böyle olunca bu durumlarda ne yapabiliriz onu merak ediyoruz.

Oruç ibadeti farzdır. Her yıl Ramazan ayında 30 gün boyunca oruç tutulması gerekir. Eğer yaşlıysanız ya da kronik bir rahatsızlığınız varsa oruç tutmayabilirsiniz. Ancak bunun karşılığında fitre parasıyla ihtiyaç sahiplerini doyurmanız gerekmektedir. Tutmadığınız her gün için Diyanet İşler Başkanlığı tarafından belirlenen fitre miktarı kadar ihtiyaç sahiplerine para vermeniz gerekiyor.

Vücudunuzda ve sağlığınızda bir problem yoksa, oruç tutmamanızı gerektirecek bir sorun yaşamıyorsanız bozduğunuz gün sayısı kadar 60 gün oruç tutmanız gerekmektedir.

ORUCU KASTEN BOZARSAM NE OLUR?

Oruç tutmak İslam dininin 5 temel farzından biri olduğu için, herhangi bir mazeretiniz olmadan orucu bozmanız Ramazan ayına çok büyük saygısızlık yaptığınız anlamına gelir. Orucu kasten bozmak büyük günahtır. Peygamberimiz (s.a.s) orucu bilerek bozanların kefaret ile yükümlü olacaklarını söylemiştir. (Buhârî, Savm, 30; Hibe 20; Nafakât, 13; Keffârâtü’l-eymân, 2-4; Müslim, Sıyâm, 81). Orucun kefareti, iki kameri ay ya da 60 gün hiç ara vermeksizin oruç tutmaktır.

Eğer 60 gün boyunca oruç tutmaya gücünüz yetmiyorsa 60 fakiri bir gün boyunca ya da bir fakiri 60 gün boyunca doyurmakla yükümlü olur. Bunların yanında Allah’a bolca tövbe edilmesi ve bozduğunuz oruçların kazasını da tutmak zorundasınız. (Merğînânî, el-Hidâye, II, 261-262).

ORUCU BOZAN DURUMLAR

  1. Bilerek yiyip içmek.
  2. Cinsel ilişkiye girmek.
  3. Ramazanda, kaza gerektiren bir şey yaparak orucunu bozanın, aynı ramazanın başka gününde de bu şeyi, "nasıl olsa kefaret gerektirmiyor" diye kasten yine yapması.
  4. Sigara içmek.
  5. Gıybet, sürme çekmek ve kan aldırmak gibi, orucu bozmadığı iyi bilinen şeyden sonra, oruç bozuldu sanarak, yiyip içmek.
Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 07:58

YORUM EKLE

Popüler Haberler