Oruç Fidyesi Hangi Durumlarda Verilir? 2019 Diyanet Fitre Miktarı Kaç Tl Açıklandı

Ramazan ayına kısa bir süre kala oruç fitresi hangi durumlarda verilir ve 2019 diyanet itre miktarı kaç TL konuları gündeme gelmeye başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2018 itre tutarı 18 TL olarak açıklandı. 2019 yılı ile ilgili detaylar ve oruç hakkında önemli bilgiler içeriğimizde yer almaktadır.

Oruç Fidyesi Hangi Durumlarda Verilir? 2019 Diyanet Fitre Miktarı Kaç Tl Açıklandı

Ramazan ayına yaklaşılmakla birlikte Ramazan ayına ilişkin birçok konu konuşulmaya başlandı. Ramazan ayında yerine getirilmesi gereken bazı yükümlülükler vardır. Bu konularda oluşan soru işaretlerinin yanıtlanması ve bu bağlamda Ramazan ayını bolca ibadet ederek geçirmek önem taşımaktadır.

Fidye Nedir?

Ramazan ayında milyonlarca Müslüman bir farz ibadeti olarak oruç tutmaktadır. Oruç tutabilecek durumda olan birey ibadeti yerine getirerek nefsini terbiye etmektedir. Oruç tutamayacak durumda olan kişilerin ise oruç fidyesi vermesi gerekmektedir. Fidye, rehin olan bireyin serbest bırakılabilmesi için ödenen para anlamına gelir. Ancak oruç fidyesi ise, oruç tutamayan kişinin belirli bir maddi bedel ödemesi gerektiği anlamına geliyor.

Hangi Durumlarda Oruç Fidyesi Verilmesi Gerekir?

Ramazan ayında; hastalık, seyahat vs. durumlar söz konusu olması halinde oruç ibadeti yerine getirilemeyebilir. Bu durumda oruç ibadetini bu süreç tamamlandıktan sonra yerine getirmeniz mümkündür. Oruç tutmaya kalıcı bir engel mahiyeti taşıyan problem söz konusu olduğunda oruç fidyesi ödenerek büyük bir hayır işlenmiş olur. Maddi durumu olmayan ve oruç tutamayan kişiler ise fidyeden sorumlu olmazlar.

Oruç Fidyesi Ne Kadar?

Oruç fidyesi, bir yoksulun doyabileceği kadar olmak durumundadır. Bir gün içerisinde üç öğünlük yemeğe karşılık gelecek seviyede fidyesi verilmesi gerekmekte ve bu fidyenin minimum tutarıdır. Maddi durumu daha iyi seviyede olan kişiler ise daha fazla fidye ödeyerek daha çok sevap kazanabilir.

Oruç fidyesisi, ihtiyaç sahibi olan Müslümanlara verilmelidir. Sadaka ve fidyesinin bu parayla faydalanmaması ve bundan dolayı da yakınlara verilmemesi gerekmektedir. Ancak maddi darlık yaşayan aile yakınlarına da fidye verilebilir.

Geçtiğimiz yıl fidyesi tutarı 18 TL olarak duyurulmuştu ancak bu yıl için fidyesi miktarı 23 TL olarak açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 01:52

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram  uymaz
Bayram uymaz - 1 yıl Önce

Toplam butun ay ne kadar toplami bana bilgi verebilirmusi iz


Popüler Haberler