Özel araçla şehir dışına çıkış yapılabilecek mi, valilikten izin almak gerekiyor mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın coronavirüs tedbiri açıklamalarından sonra özel araçla şehir dışına çıkış yapılabilecek mi, valilikten izin almak gerekiyor mu tartışmaları başladı. İşte coronavirüs tedbirleri ve daha fazlası.

Özel araçla şehir dışına çıkış yapılabilecek mi, valilikten izin almak gerekiyor mu?

İçişleri Bakanlığı tarafından COVID-19 ile mücadele çerçevesinde yayınlanan genelgede şehirlerarası otobüs seferleri saat 17.00’den itibaren Valilik izniyle yapılabiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın corona virüs tedbirleri kapsamında açıkladığı 7 madde 81 il valiliğine gönderildi. Söz konusu genelgede Sağlık Bakanlığı ile Bilim Kurulu tavsiyeleri çerçevesinde alınan kararların etkinliğini artırıp virüsün yayılmasının engellenebilmesiyle toplum sağlığı ve kamu düzeninin korunabilmesi için şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleriyle ilgili ek tedbir alınması gerekliliği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine şehirlerarası seferler saat 17.00 itibariyle yalnızca Valilik iznine bağlı olmak suretiyle gerçekleştirilebilecekler. Söz konusu kararla vatandaşın ikamet ettikleri şehirlerde kalmaları esas alınmaktadır. Tedavi gereksinimleri sebebiyle doktor kararı ile sevki gerçekleşen, birinci derece yakınları yaşamını yitiren veya ağır hastalığı bulunanlar son 15 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri olmayan vatandaşın şehirlerarası yolculuk yapması yalnızca Valilik izni şartıyla yapılabilecektir.

Yolculuk yapabilmek için kuruldan seyahat belgesi alınması gerekecek

Şehirlerarası seyahat durumu zorunlu olan kişiler Valilik/Kaymakamlık koordinasyonuyla oluşturulan Seyahat İzin Kurulu’na başvuruda bulunarak seyahat düzenlemesi talep edecekler. Talebi uygun görülen kişiler tarafından kurul tarafından seyahat güzergahı ve süresini içeren ‘’Şehirlerarası Otobüs Seyahat İzin Belgesi’’ alabilecekler.

Seyahat İzin Kurulu tarafından yolculuk yapmasına izin verilen kişilerin başvuruları dikkate alınmak suretiyle otobüs sefer planlaması yapılarak ilgili kişilere bilgi aktarılacak.

Seyahat öncesi ve sonrasında sağlık tetkikleri yapılacak

Seyahat etmesine izin verilen otobüste yolcu ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması maksadıyla otogar çıkışında sağlık kontrol noktaları üzerinden yolcular tetkik edilecekler. Seyahat İzin Kurulu tarafından otobüs yolculuğu yapacak vatandaşın listesi, telefon numaraları ve gidecekleri yerlerde adresleri kaydedilen yolcu listeleri gidilecek il valiliğine bildirilecek. Valilikler tarafından illere gelecekleri belirtilen yolcuların il girişinde kontrolleri yapılacak ve karantinaya alınması gereken bir durum söz konusu olduğunda kişi 14 gün karantinaya alınacak.

Otobüsler yalnızca güzergahlardaki il otogarlarında duracaklar

Yolculuk yapmasına izin verilen otobüs seyahat güzergahında sadece il otogarlarında durulacak ve durulan illerin Valilikleri tarafından seyahat etmesine onay verilen yolcuların kapasitelerinde boşluk olması halinde alabilecek. Sürecin tamamında otobüs firmalarının servis hizmeti yasaklanacak, izinsiz yolculukların önlenebilmesi için tedbirler alınacaktır.

Türkiye’nin nabzı burada atıyor! Sıcak gelişmeler ve detayları anında telefonunda! Mobil uygulamamız burada! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Haber manşetlerini merak eden herkes burada! Şimdi sen de Facebook’ta katıl aramıza! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Dünyada olup biten her şeyden haberdar olmak için bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma. >>> Haberport'u Twitter'dan Takip Et

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2020, 19:30

YORUM EKLE

Popüler Haberler