Özel Harekat Polisi alımında KPSS sınırı kaç olacak? 2019 PÖH alımı şartları

İçiçleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni dönem Polis Özel Harekat (PÖH) alımına ilişkin açıklamasında mezuniyet şartları ve KPSS şartlarına ilişkin detayları paylaşmıştı. Polis Özel Harekat alımları ile ilgili son gelişmeler belli oldu. Özel Harekat Polisi Alımlarında KPSS puan sınırı belli oldu mu? KPSS puan sınırı kaç olacak? İşte detaylar...

Özel Harekat Polisi alımında KPSS sınırı kaç olacak? 2019 PÖH alımı şartları

İçiçleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni dönem Polis Özel Harekat (PÖH) alımına ilişkin açıklamasında mezuniyet şartları ve KPSS şartlarına ilişkin detayları paylaşmıştı. Polis Özel Harekat alımları ile ilgili son gelişmeler belli oldu.

Polis Akademisi (PÖH) Mezuniyet Şartları Nelerdir? KPSS Puan Sınır Kaç Olarak Belirlendi?

Kadın polis özel harekat alımlarına ilişkin çalışmaların hızla devam ettiğini açıklamalarında belirten Süleyman Soylu, açıklamalarında açıktan PÖH alımlarının azaltılacağınına da bildirdi. Soylu, aynı zamanda Özel Harekat Polisi olmak isteyenlerin akademilere girerek eğitim almalarının ve meslek içerisinden özel harekat branşı seçmelerini tavsiye etti.

Kadın adaylar içinde PÖH alımı yapacaklarını ve verdikleri sözü tutacaklarını, bu yönde de çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yaklaşık 2025 bin özel harekat polisi olduğunu ve Polis Akademisi Başkanlığı'nın Pöh alım çalışmlarının sürdüğünü belirtti. Aynı zamanda ciddi bir şekilde ihtiyaç duyulursa açıktan PÖH alımı yapabileceklerini de belirtti. 

KPSS ve Mezuniyet Şartları Belli Oldu

Bakan Soylu açıklamalarında polis özel harekat alımlarının lise mezunu adaylar arasından yapılacağını ve KPSS şartı ile alım yapacaklarını belirtti. Fakat KPSS puan sınırına ilişkin bir bilgi vermedi. 

15. ve 17. Dönem POMEM PÖH Alımlarında da KPSS Şartı Bulunuyordu

15. ve 17. dönem POMEM kapsamı dahilinde yapılan alımlarda, Polis Akademisi Başkanlığı binlerce özel harekat polisi lisans mezunu adaylar içerisinden yapılan PÖH alımlarında KPSS puan sınırı 50 olarak belirlenmişti. Lisan mezunu adaylar 50 KPSS puanı ile 15. ve 17. dönem PÖH alımlarına başvurularını yapmıştı.

Yeni dönem PÖH alımlarından KPSS puanın kaç olacağı hala belirsiz iken, bu sınır İçişleri Bakanlığı ve Polis Akademisi Başkanlığı ortak kararı ile belirlenecek. PÖH alımlarında on binlerce aday 2016 yılındaki 10 bin alımında olduğu gibi KPSS şartı talep edilmemesini bekliyor. 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 00:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler