İstanbul 19°
parçalı az bulutlu
16 Şubat 2019 Cumartesi 21:23
Özel Sektör ve Kamu Çalışanlarının Yıllık İzin Süreleri ve Yıllık İzin Hakkı

İşçi ve işveren arasında en çok tartışmalı konulardan bir tanesi yıllık izin süresi ve ödemeleridir. Yıllık izin süreleri İş Kanunu’nda yer alan düzenlemeye göre 1-5 yıl süreyle çalışanlar için 14, 5-15 yıl süreyle çalışanlar için 20, 15 yıl ve daha uzun süre çalışanlarda ise 26 gündür.

Yıllık izin süreleri aynı zamanda yaşa göre de değişiklik gösterir. Bir birey günde kaç saat çalışırsa çalışsın 18’den küçük veya 50’den büyük bireyler için yıllık izin süresi 20 günden daha az olamaz.

Yıllık İzin Hakkı Nasıl Tanınır?

İş Kanunu’nda yer alan düzenlemeye göre yıllık izinler kişinin kıdem seviyesine göre düzenlenir. Bir yıl süreyle bir kurumda çalışan bütün bireylere yıllık izin hakkı tanınır. Ancak 1 yıldan daha az çalışan kişi için yıllık izin hakkı tanınmaz.

Yıllık İzinler Kullanılmak Zorundadır

Yıllık izin süresinin yıl içerisinde kullanılması gerekmektedir. Çünkü bu hak Anayasa tarafından verilmiş olup, işçinin dinlenmesi esasına bağlanmıştır. Sözleşme devam ettiği müddetçe bu süre ücrete dönüştürülememektedir.

Yıllık izninin tamamını kullanmayan kişinin kalan izin süreleri bir sonraki yıla devredilir. Aynı zamanda izin süresi kısım kısım da kullanılabilmektedir. Ancak izin hakkınızın iptal edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Yıllık İzin Ücretli İzne Dönüşebilir

Yasal düzenleme gereği işçinin meslek hastalığına yakalanması, işe gidemeyecek durumda olması, doğum yapması, zorlayıcı sebepler olması, evlenme durumlarında iş göremezlik ödeneği verilir. Bu süreçte kullandığınız izinlerde ödemeler SGK tarafından yapılır ve izin yaparken gelir almaya devam edersiniz.

Yıllık iznini kullanan bir kişinin bu süre zarfında başka bir kurum veya kuruluşta çalışması söz konusu olamaz. Çünkü bu hak işçinin dinlenebilmesi için verildiğinden, uygulanmak istenen prosedürün suiistimal edilmesi durumlarında müeyyidelerle karşılaşabilirsiniz.

İşveren Yıllık İzne Mani Olamaz

Yıllık izin hakkını kullanmak isteyen bir kişiye işveren engel olamaz. İşçi de kendi isteğiyle bu hakkından vazgeçemez. İşçinin motivasyonunu artırabilmek için sağlanan bu olanak ile işçinin işyerindeki performansının artırılması hedeflenmiştir.

Memurların Yıllık İzinleri Hakkında Detaylar

Kamu personeli de belirli bir süre kurumda görev alması halinde yıllık iznini kullanabilmektedir. Hizmet süresi 1-10 yıl arasındaki kişiler için 20 gün, 10 yıl ve daha uzun süreyle istihdam edilenler için yıllık izin 30 gündür. Öğretmenler yaz ayında çalışmadıkları için yıllık izin hakları yoktur ve radyoaktif bölümlerinde çalışanlara 1 ay fazladan izin hakkı tanınır.

Son Güncelleme: 16.02.2019 21:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.