Pasaportum kayboldu, çalındı ne yapabilirim?

Pasaportum kayıp ise ne yapmalıyım, kayıp pasaport nasıl çıkartılır, cezası nedir? Yurt içinde ve yurt dışında pasaportun kaybedilmesi ya da çalınması durumlarında ne yapılması gerektiğini aşağıda yer alan yazımızda sizlerle paylaştık.

Pasaportum kayboldu, çalındı ne yapabilirim?

Bilindiği gibi yurt dışına çıkabilmek için pasaport sahibi olmak şartı aranır. Pasaport yurtdışında Türkiye’deki kimliğiniz yerine geçmektedir. Yurt dışında olduğunuz her anınızda yanınızdan ayırmamanız gereken pasaportunuzu kaybetmeniz durumunda ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz bu yazımızda.

Ülke Sınırları İçindeyken Pasaportun Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Pasaportunuzun yurt içinde mi yoksa yurt dışında mı kaybolduğu konusu büyük önem arz etmektedir. Öyle ki pasaportunuzu ülke sınırları içindeyken kaybettiyseniz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne yeniden başvurarak sizden istenen belgeleri (pasaport harç bedeli, biyometrik fotoğraf ve kimlik fotokopisi) edindikten sonra başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu işlemlerin gerçekleşmesiyle eski pasaportunuz iptal edilecek ve yeni pasaportunuz tıpkı eskisinde olduğu gibi adresinize gönderilecektir. Önceki pasaportunuzda almış olduğunuz vizeler olması durumunda ise yeni pasaportunuzun elinize geçmesinden sonra vize sahibi olduğunuz ülkelerin konsolosluklarına başvurarak vizenizin yeni pasaportunuza da işletilmesi talebinde bulunabilirsiniz.

Ülke Sınırları Dışında Pasaportun Kaybedilmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Pasaportunuzun yurt dışında kimliğiniz yerine geçmesinden dolayı ülke içinde olduğundan daha farklı bir gidiş yolu izlemeniz gerekmekte. Pasaportunuzun kaybolduğunu farkettikten sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde en yakın polis amirliğine başvurup pasaportunuzun kaybolduğunu bildirmelisiniz. Bu başvuru sonrasında pasaportunuzun kayıp olduğuna dair bir belge almanızın ardından bu belge ile Türkiye Konsolosluğu’na giderek yurtdışında bulunacağınız süre boyunca sorun çıkmasını önleyecek bir geçici pasaport ya da seyahat belgesi edinmelisiniz.

Pasaportunuzun kaybolması durumunda bunu ilgili birimlere bildirmezseniz pasaportunuz kötü amaçlar için kullanılabilir ve sizde gerekli ispatı sağlayamayabilirsiniz. Birbirini takip edecek kötü olaylar silsilesi sonucu bir daha o ülkeye giriş hakkı kazanamayabilirsiniz. Bu yüzden yurtdışında pasaportunuzu kaybettiğinizde sizlere anlattığımız işlemleri gerçekleştirmeniz büyük önem arz etmektedir.

Pasaport Kaybetmenin Bedeli Nedir?

Resmi kaynaklara göre pasaport kaybettiğiniz için bir ceza ödemezsiniz. Fakat Yeniden pasaport edinebilmek için gerekli masrafları yeniden karşılamanız gerekmektedir. Bu masrafların tekrar ödenmesi bir açıdan ceza olarak görülebilir.

Sizlere naçizane tavsiyemiz olarak; yurt dışına çıkmadan evvel pasaportunuzun resmini ya da fotokopisini çekerseniz, kaybolma ya da çalınma gibi durumlarda bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda yurt içinde ve yurt dışında pasaportunuzun kaybolması halinde ne yapılması gerektiği hakkında bilgiler verdik. Konu hakkında görüşlerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 08:41

YORUM EKLE