Patates ne zaman ekilir? Patates ekimi için en uygun zaman ne zamandır?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte bahçeciler bahçelerine giderek ekim işlemlerine başladılar. Her sebze ve meyvenin belirli bir mevsimi olduğu gibi patatesin de ekilmesi gereken bir mevsimi vardır. Peki patates ne zaman ekilmelidir. Patatesi ekilme zamanları bölgeden bölgeye değişmektedir.

Patates ne zaman ekilir? Patates ekimi için en uygun zaman ne zamandır?

Patates Ne Zaman Ekilmelidir?

Havaların güzelleşmesi ile kendini bahçede bulan çiftçiler ve toprağı sevenler ekim dikim işlemlerine çoktan başladılar bile. Doğanın bize sunduğu nimetlerden bir tanesi de patatestir. Günlük yaşamda birçok yemeğin içinde gördüğümüz patates sebzesinin mevsimin hangi zamanlarında ekilmesi gerektiği, meyve ve sebzelere meraklı kişiler tarafından araştırılmaktadır.

Patatesin özellikle son don olaylarının yaşanması sonrasında ekilmesi gerekmektedir. 8 ve 10 derece arasındaki toprak patates için biçilmiş kaftandır. Dikim mevsimleri ise bölgelere göre değişim göstermektedir.

Yazlık patateslerin dikimleri genellikle Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirilmektedir. Turfanda patatesin dikimi ise kıyı bölgelerinde 15 Aralık ile 15 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’de en erken patates dikimi Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Aralık ve Ocak aylarında Akdeniz bölgesinde dikilen patatesler, Ocak ve Şubat aylarında İzmir ve Aydın bölgelerinde dikilmeye başlanmaktadır.

Sonrasında Mart ayında Bursa ve İnegöl bölgesinde dikilmeye başlanır. Mart ayının sonunda ve Nisan ayının başlangıcında Bolu ve Adapazarı bölgesinde dikilebilen patatesler Nisan ve Mayıs aylarında Niğde ve Nevşehir bölgesinde dikilebilmektedir.

Son olarak ülkemizin en doğusu şeklinde karşımıza çıkan Erzurum ve Kars bölgesinde ise Mayıs ayının sonlarında doğru patatesler ekilebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 13:36

YORUM EKLE

Popüler Haberler