Plakadan Araç Sahibi Sorgulama! Araç Sahibi Öğrenme

Birçok insan satın almak için ya da farklı herhangi bir sebepten dolayı, araçların sahiplerinin kim olduklarını öğrenmek istiyorlar. Araç sahiplerinin kim olduğunu öğrenebilmek için bir yöntem bulunuyor plakadan araç sahibi sorgulama... Peki plakadan araç sorgulama nasıl yapılır? İşte tüm detayları ile sorgulama işlemi.

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama! Araç Sahibi Öğrenme

Plaka Aracılığı İle Araç Sahibi Öğrenme

Araç sahibini öğrenebilmenin yöntemi araç plakasını sorgulamaktır. Ama bu çeşit sorgulamalar Emniyet Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilebilmektedir. Bir aracın plakasını sisteme girerek o aracın sahibinin bilgilerine erişim sağlanabilmektedir. Elbette bunun gerçekleştirilebilmesi Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında mümkün. Konu hakkında araştırma yapanlarsa e –devlet sistemi üzerinden bu bilgilere erişim sağlanıp sağlanamadığını merak ediyorlar. Maalesef e-devlet sistemi üzerinden plakayı sorgulayarak sadece trafik cezalarını listeleyebilmektesiniz. Asıl konumuza dönecek olursak, plaka sorgulayarak araç sahibi öğrenme işlemini Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamının dışındaki kişilerin yapıp yapamadığı konusu da en çok araştırılan konular arasında.

İntenet Üzerinden Araç Plakası Sorgulanması

İntenet aracılığı ile araç plakası sorgulama işlemi, üzülerek belirtmemiz gerekir ki vatandaşlar açısından mümkün değildir. Bunun sebebi ise araç sahibinin kişisel bilgilerinin korunması gerekliliğidir. Bu yüzden plaka sorgulama işlemini yalnızca Emniyet Genel Müdürlüğü personelleri gerçekleştirilebilmektedir.

Vatandaşlar Araç Sahibini Nasıl Öğrenecek?

Araç sahiplerinin öğrenebilmesi için tek yöntem plaka ile ilgili mahkemeye başvurmanızdır. Mesela bir trafik kazası yaşadınız ve size çarpan araba bu kazanın yaşanmasının ardından durmadı ve kaçtı. Siz de aracın plakasını aldınız. Bu aracın sahibinin kim olduğunu öğrenmek istiyorsanız mahkeme yoluna gidebilirsiniz. Plakadan araç sahiplerinin kim olduklarını öğrenebilmenin diğer bir yöntemi ise sigorta şirketleridir. Sigorta şirketleri aracılığı ile araç sahiplerinin kim olduklarını öğrenebilirsiniz fakat bu şirketler de araç sahiplerinin bilgilerini sizinle paylaşmaya pek hevesli değiller. Araç sahiplerinin bilgilerini başka biri ile paylaşmanın etik olmadığı görüşünde olan sigorta şirketlerinin size yardımcı olacaklarından emin değiliz maalesef. Fakat demin de belirttiğimiz gibi kaza gibi durumların sonrasında plaka sahiplerinin kim olduğunu öğrenebilmeniz mümkün.

Sonuçta plakadan araç sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında çalışan ya da Sigorta Şirketlerinde çalışan biri olmalısınız ya da çalışan birisi ile iletişime geçmelisiniz. Başka türlü araç sahiplerinin plaka sorgulaması ile kim olduklarını öğrenmeniz mümkün değildir…

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 07:10

YORUM EKLE

Popüler Haberler