Polis Özel Harekat 2019 Yılı Başvuruları Ne Zaman Olacak? 2019 PÖH Alımı Yapılacak mı?

Polis Özel Harekat birimlerinde görev almak isteyen binlerce aday 2019 yılı başvuruları ne zaman yapılacak ve 2019 PÖH alımı yapılacak mı sorusunun yanıtını arıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun PÖH alımlarına ilişkin son dakika açıklamalarında alım yapılıp yapılmayacağı ile ilgili detaylar yer aldı.

Polis Özel Harekat 2019 Yılı Başvuruları Ne Zaman Olacak?  2019 PÖH Alımı Yapılacak mı?

2019 yılında Polis Özel Harekat alımlarının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merak konusu oldu. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından her yıl alımlar gerçekleşmekte ve PÖH olmak isteyen binlerce aday, alımlar için meraklı bir bekleyiş içerisine girdi.

4080 Polis Kadrosu Verilmişti

13 Nisan 2019 günü Resmi Gazete’de EGM bünyesinde kadro değişikliğine yer verilmişti. Yayına göre emniyet amirleri, baş komiser, kıdemli baş komiser kadrolarına yapılacak alımlarda kadro değişikliği olduğu görüldü. 4080 polis alımı için adaylar ilanın yayınlanmasını bekliyor.

Yeni Alıma İhtiyaç Yok

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PÖH alımlarına ilişkin yapmış olduğu açıklamada hali hazırda 23.500 PÖH personeli olduğunu belirtmiş ve yeni alımlara şuan için gerek olmadığını belirtmişti. PÖH bünyesinde alımlar yalnızca PMYO ve POMEM eğitimi gören adaylar arasından yapılmakta, PÖH olmak isteyen bireylerin bu iki okuldan herhangi birinden başarılı bir şekilde mezun olması gerekiyor.

Soylu, PÖH kadrolarında mevcut sayının yeterli olduğunu ancak görevli kişilerin ihtiyaç analizlerinin yaptığını işaret etti. Hali hazırda 10 bin yeni PÖH alımı yapılmasının kolay olmadığını ancak ilk planlama yapıldığında öncelikle kadınlardan alım yapılacağını anlattı. Soylu, polisliğe müracaat etmiş ve özel harekat birimlerinde görev almak isteyen kişilere de şans verileceğini konuşmuştu.

Özel Harekat Polisi Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Özel Harekat Polisi birimlerinde görev alabilmek için PMYO öğrencilerinin öğrenciliği sırasında ‘’Özel Harekat Polisi olmak istiyorum.’’ tercihinde bulunmalıdır. Hali hazırda polis olarak görev yapan kişi de gerekli şartları sağlaması halinde özel harekat polisi olabilmektedir.

Özel Harekat Polisi Olma Şartları Nelerdir?

Yirmi sekiz yaşından gün almamış, terhis tarihinden itibaren otuz altı aydan daha fazla süre geçmemiş, en az lise veya dengi öğrenim kurumlarından mezun olmuş, askerlik hizmetini tamamlamış adaylar fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat sınavlarına tabii tutularak polis meslek eğitim merkezlerine alınacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 15:05

YORUM EKLE
YORUMLAR
Simge çetin
Simge çetin - 3 hafta Önce

Kpss şartı aranmasın lütfennn

Ahmet Deligelğlu
Ahmet Deligelğlu - 3 hafta Önce

Vatanımı milletimi sevdiğim için özel harekete girmek istiyorum

Semra Adıgüzel
Semra Adıgüzel - 3 hafta Önce

Kpss şartı olmasın lütfen Sayın Bakanım

Popüler Haberler