13 Haziran 2019 Perşembe 07:17
POMEM 10 Bin Polis Alımı Başvuruları Hangi Tarihte Başlayacak? 2019 POMEM Polis Alımı Başvuru Şartları

POMEM 10 Bin Polis Alımı için Müracaatlar Ne Zaman Başlayacak? 
Polis alımlarıyla ilgili 24. dönem için 3 bin kadın polis alım süreci devam ederken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun müjdesini verdiği 10 bin polis alımının ne zaman başlayacağı da oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Bakan Soylu'nun 25. Dönem POMEM PMYO polis alımı ile ilgili ifade ettiği son açıklamaları ve polis olma hedefine tutunmuş vatandaşlarımızı ilgilendiren diğer bazı hususlar için detayları sizler için derledik.  

Polis olma hayali içinde olan binlerce vatandaş POMEM ve PMYO Alımlarını büyük bir heyecanla bekliyor. Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 12.500 polis alımı yapılacağını ifade etmiş ve polis olma hayali içinde olan vatandaşları heyecanlandırmıştı. 25. Dönem POMEM Alımları Ne Zaman Yapılacak? 24. Dönem POMEM başvuru sürecinde neler yaşanıyor?  Bu ve bunun gibi merak edilen soruları için paylaşıyoruz. 

Bakan Soylu'dan 25. Dönem POMEM Müjdesi! 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan son dakika açıklamada 25. dönem POMEM polis alımı tarihini açıklandı. Önceki akşam Habertürk 'e konuk olan Bakan Soylu, gündeme ilişkin konuları değerlendirdi ve İçişleri Bakanlığı bünyesine yapılacak personel alımları için soruları cevapladı.   

Birçok sivil toplum kuruluşunu kapattıklarını söyleyen Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı: "Birçok STK kapattık. Sırf PKK ile iş birlikleri olduğu için. Bazen insanların vatandaş olmasını temin etmek istiyorsunuz, bazı insanları yurtdışına gönderiyorsunuz. Hırsızlık azalmasıyla mücadele, bir taraftan uyuşturucu ile mücadele ediyorsunuz. Bütün bunların çatısında partimizin politikaları var. Türkiye'de en ufak bir olay olduğu zaman, okullardaki güvenlikte bizim işimiz, insanların sabahları eve gitmesi, evden işe gitmesi de hafta sonu spor müsabakaları da bizim işimiz. Tüm bunlar için ciddi konsantrasyon ortaya koymanız gerekir.” şeklinde konuştu. 

Pomem Polis Alımı için Eylül Ayı  

Bakan Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine 2019 yılının başında 15 bin polis alımı yapıldığını ifade etti. 15 bin polis alımının ardından bir 10 bin daha polis alacaklarını söyleyen Bakan Soylu, bu alım için Eylül ayının olacağını işaret etti. 10 bin yeni polis alımı için Süleyman Soylu, “Eylül ayında, önümüzdeki süreçte alacağız" dedi. KPSS 'den sonra olacak olan alımların öncesi de polis adaylarının başvuru şartlarında bazı esnetilmeler yapılmasını istiyor.  

Bir Önceki POMEM Alımlarında Aşağıdaki Şartlar Talep Edilmişti; 

Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak), Kadınlar için 162 cm'den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak. 

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 53'üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.  

Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak. 

 Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak, Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak, Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak, Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak, Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak. 

POMEM Parkurunda Değişiklik Yapıldı!  

Polis Akademisi Başkanlığı 24. Dönem POMEM hakkında bir açıklamada bulundu. 24. Dönem POMEM kapsamında parkurda değişiklik yapıldığını söyleyen Başkanlık, 3.000 kadın polis alımı için uygulanacak olan seçim aşamasına da yer verdi. 23. Dönem kapsamında kadın adaylar 43 saniye ve altında bir derece ile parkuru bitirdiklerinde tam puan almaktaydılar.  24. Dönem POMEM duyurusu kapsamında ise bu tabloda küçük bir değişikliğe gidildi ve 42 saniye ve altında parkuru bitirenlerin tam puan alması kararı alındı. 50 Saniye Sınırı 23. Dönem POMEM alımları bünyesinde kadın adaylar 51 saniye içinde parkuru tamamlamaları halinde geçer not olan 60 puanı elde etmekteydiler. Fakat 24. Dönem POMEM alımları bünyesinde kadın adayların bu aşamadan geçebilmek için en fazla 50 saniye içinde parkuru tamamlamaları gerekmektedir. 

POMEM Polis Alımında Yaş Şartı Değişecek Mi? POMEM Yaş Şartında Son Durum Ne?   

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önlisans polis alımı ve önlisans polis alımında KPSS şartına yönelik olarak; "KPSS Önlisans üzerinden polis alımı yapılmıyordu. Biz bu dönem içerisinde önlisans alımlarını da getirdik. Çünkü; önlisans üzerinden polis almamak büyük bir haksızlıktı. Buraya 70 puan barajını getirdik. Ancak ben 70 puandan daha az alan daha kötü polis olur diyemem. Yine de çok fazla başvuru olduğu için bir eleme kriteri sunmamız gerekiyordu. Bu kriterlerden de 70 puan barajını tercih ettik. Bu 50'ye, 55'e de düşebilir. Ancak böyle bir durumda bizim eleme kriterlerimiz daha uzun süreçleri kapsayacak. Bakın, biz şu anda 4 ayda polis yetiştiriyoruz. Ancak ileride bunu da 6 ay ve sonrasında 8 aya çıkartmak istiyoruz. Dolayısıyla ilerideki günlerde 60-65 dolaylarına düşmesi konusunda değerlendirebiliriz." Şeklinde ifade etti. 

 Bakan Soylu, polis alımı yaş şartı hakkında ise 32 yaş ve diğer yaş şartı düzenlemelerine yönelik açıklamasında; "Şöyle söyleyeyim. Ben bu konuda bir söz vermiştim ve sözümü yerine getirdim. 31 Aralık'tı bunu 1 Ocak 'a çıkarır mısınız dediler. Biz Ocak'ı getirdik. 1 dönem daha kazanmış oldular.” söyledi. 

Pomem yaş sınırının yükseltilmesi konusunda talepler olmaktadır. Polis olmak isteyen ancak KPSS, yaş veya boy şartı gibi maddelerde takılan adaylar sosyal medya platformu üzerinden bir araya gelerek taleplerini yetkili isimlere duyurmaya çalışıyor. Polis olmak isteyen binlerce adayın tüm heyecanla POMEM yaş şartı düzenlemesini bekliyor.

Son Güncelleme: 09.07.2019 21:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.