POMEM 10 Bin polis alımı başvuruları hangi tarihte başlayacak? Polis alımı için başvuru şartları ne?

10 bin polis alımının ne zaman yapılacağı büyük merakla bekleniyor. Adaylar “POMEM 10 bin polis alımı başvuruları hangi tarihte başlayacak? Polis alımı için başvuru şartları ne?” sorularının cevaplarını arıyor.

POMEM 10 Bin polis alımı başvuruları hangi tarihte başlayacak? Polis alımı için başvuru şartları ne?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıkladığı 10 bin polis alımı için bekleyiş sürüyor.

POMEM Polis Alımı Eylül Ayında

Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bu yılın başında 15 bin polis alımı yaptıklarını açıklamıştı. 15 bin polis alımının ardından 10 bin polis alımı daha yapacaklarını ifade eden Bakan Soylu, bu alımların Eylül ayında yapılacağını ifade etti. KPSS sınavından son yapılacak alımlar için polis adayları, başvuru şartlarında bazı esnekliklerin sağlanmasını umuyor.

Süleyman Soylu açıklamalarında 25. Dönem POMEM polis alımları için tarih belirtti. Pek çok sivil toplum kuruşunu kapattıklarını belirten Bakan Soylu şunları belirtti: "Bir çok STK kapattık. Sırf PKK ile işbirlikleri olduğu için. Bazen insanların vatandaş olmasını temin etmek istiyorsunuz, bazı insanları yurtdışına gönderiyorsunuz. Hırsızlık azalmasıyla mücadele, bir taraftan uyuşturucu ile mücadele ediyorsunuz. Bütün bunların çatısında partimizin politikaları var. Türkiye'de en ufak bir olay olduğu zaman, okullardaki güvenlikte bizim işimiz, insanların sabahları eve gitmesi, evden işe gitmesi de, hafta sonu spor müsabakaları da bizim işimiz. Tüm bunlar için ciddi konsantrasyon ortaya koymanız gerekir. "

Bir Önceki POMEM Alımlarında Şu Şartlar Talep Edilmişti:

- Ocak ayı itibariyle 30 yaşından büyük olmamak,

- Kadınlar için 162 cm’den kısa olmamak ve vücut kitle endeksi 18 ile 27 arasında olmak,

- Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya engel teşkil eden bir durumu olmamak,

- TCK’nın 53. maddesinde yer alan hiçbir suçtan hüküm yememiş olmak,

- Alkol veya uyuşturucu bağımlısı olmamak,

- Başvuru tarihinde hiçbir siyasi partiye üye olmamak,

- Güvenlik soruşturması ve arşiv taraması olumlu sonuçlanmak,

- Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak,

- Polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

POMEM Alımlarında Yaş Şartı Değişecek Mi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önlisans polis alımı ve önlisans polis alımındaki KPSS şartıyla ilgili olarak, PSS Önlisans üzerinden polis alımı yapılmıyordu. Biz bu dönem içerisinde önlisans alımlarını da getirdik. Çünkü; önlisans üzerinden polis almamak büyük bir haksızlıktı. Buraya 70 puan barajını getirdik. Ancak ben 70 puandan daha az alan daha kötü polis olur diyemem. Yine de çok fazla başvuru olduğu için bir eleme kriteri sunmamız gerekiyordu. Bu kriterlerden de 70 puan barajını tercih ettik. Bu 50'ye, 55'e de düşebilir. Ancak böyle bir durumda bizim eleme kriterlerimiz daha uzun süreçleri kapsayacak. Bakın, biz şuanda 4 ayda polis yetiştiriyoruz. Ancak ileride bunu da 6 ay ve sonrasında 8 aya çıkartmak istiyoruz. Dolayısıyla ilerideki günlerde 60-65 dolaylarına düşmesi konusunda değerlendirebiliriz." dedi.

Bakan Soylu polis alımlarındaki yaş şartıyla ilgili olarak 32 yaş ve diğer yaş şartları ile ilgili şu ifadeleri kullandı: Şöyle söyleyeyim. Ben bu konuda bir söz vermiştim ve sözümü yerine getirdim. 31 Aralık'tı bunu 1 Ocak 'a çıkarır mısınız dediler. Biz Ocak'ı getirdik. 1 dönem daha kazanmış oldular.''

Adaylar POMEM alımlarındaki yaş şartının esnetilmesini bekliyor. Polis olmak isteyen binlerce aday alımlardaki şartların açıklanmasını bekliyor.  

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 21:07

YORUM EKLE