07 Şubat 2019 Perşembe 23:20
POMEM Bay ve Bayan Yaş Sınırı ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM)’e herhangi bir yükseköğretim kurumunda ön lisans veya lisans öğrenimi görmüş bireyler başvuru yapabilmektedir. Polis Meslek Yüksek Okulu’ndan (PMYO) mezun olan bireyler ön lisans öğrenimi görmüş kabul edileceğinden bu kişiler de başvuruda bulunabilir. Ancak yapılan alımlarda başvuruda bulunacak kişilerin yaşı da yürürlüğe giren yönetmelik ile düzenlenmiştir.

POMEM Yaş Şartı Düzenlemesi

POMEM başvurularında bulunacak kadın ve erkeklerin 30 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Yaş hesaplaması, sınav tarihleri ölçüt kabul edilerek yapılmaktadır. Sınava girmeden önce 30 yaşından gün alan kişiler sınavda derece yapsalar dahi giriş yapmaya hak kazanamazlar. Bunun için yayınlanan sınav takvimini göz önünde bulundurarak hazırlık sürecine girmeniz daha doğru olacaktır.

POMEM Başvurularında Aranan Şartlar Nelerdir?

Başvuru için aranan şartlar Polis Akademisi Başkanlığı tarafından duyurulmuştur. POMEM başvurularında KPSS durumu dışındaki bütün bilgiler standart olarak kalmaktadır.

Adayların T.C. vatandaşı olması, ön lisans veya lisans mezunu olması gerekmektedir. Üniversite öğrenimini yurtdışında tamamlayan bireylerin YÖK tarafından kabul edilmiş bir yükseköğretim kurumundan mezun olması şartı aranmaktadır. Lisans mezunu şehit çocuklarının 2017-2018 KPSS P3 türünden en az 48 almış olması gerekmektedir. Ön lisans mezunları için ise 2016 KPSS P93 türünden en az 56 puan almalıdır.

18 yaşından sonra yapılmış olan yaş düzeltmelerinde önceki yaş dikkate alınmakla birlikte 31 Aralık tarihinden itibaren 30 yaşından gün alınmamış olmalıdır.

Kadın adayların 1.62 cm’den erkek adaylarda ise 1.67 cm’den uzun olma şartı aranmaktadır. Bireylerin beden kitle endeksinin ise 18-27 aralığında olması gerekmektedir.

Bireyin silah taşımasına engel olacak herhangi bir hukuki engeli bulunmamalı, kasten işlenen bir suçtan serbest bırakılmasına karar verilmişse bile 1 yıldan daha fazla hüküm giymemiş olmalıdır.

Af kapsamında serbest bırakılan kişiler eğer; milli güvenliğe, Anayasal düzene, rüşvet, ihaleye fesat karıştırmak, kaçakçılık, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlardan soruşturma veya kovuşturma geçirenler başvuruda bulunamaz. Kovuşturma evresindeki bireyler uzlaşma ile neticelenmez ise kişi yine başvuramaz.

Başvuracak bireyin kendisi veya eşi genelev, randevu evi, fuhuş vb. yerlerde fiilen bulunmamış olması gerekmekte. Aynı zamanda kişinin genel ahlaka aykırı nitelikte sesli, görüntülü kayıtlarının bulunması, uyuşturucu vs. sebebiyle adli soruşturma geçiren ve hüküm giymemiş olması şartı aranmaktadır.

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi parti veya yan kuruluşlarıyla bağlantı olmamalıdır ve bunun için yazılı beyan verilmelidir.

Alkol veya uyuşturucu  madde bağımlılığı sebebiyle daha önce tedavi gören veya hali hazırda görmekte olanlar POMEM’e giremez.

Aday kamu haklarından mahrum bırakılmamalı, güvenlik soruşturması olumlu olmalı ve erkek adayların eğitimlerin başladığı tarih itibariyle silahaltında bulunmaması gerekmektedir.

Son Güncelleme: 07.02.2019 23:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.